Petrol Fiyatları – (15.10.2021)

Petrol fiyatları, art arda sekizinci haftayı da kazançla kapatarak 2015 yılından sonraki en uzun haftalık kazanç serisine doğru ilerliyor-08:07

Vadeli kontratlar, New York piyasasında perşembe günü yüzde 1,1 yükseldikten sonra varil b aşına 82 dolara doğru ilerledi. Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı resmi verilere göre, Oklahoma’daki ham petrol stokları 2 milyon varil civarında düşüş kaydetti.

Uluslararası Enerji Ajansı, artan doğalgaz ve kömür fiyatlarının elektrik üretiminde petrol kullanımını artırabileceğini ve bunun küresel petrol talebini 6 ayda günlük 500 milyon varil artırabileceğini söyledi.

2021 petrol talep büyüme tahminini günlük 5,5 milyon varile revize eden UEA, 2022 yılı için talep tahminini günlük 3,3 milyon varile çıkardı. UEA, küresel ekonomik toparlanmayla beraber yaşanan doğalgaz kıtlığının böyle devam etmesi durumunda petrolden elektrik üretimine talebin daha da artacağını vurguladı.

OPEC ise yayımladığı aylık piyasa raporunda, bu yıl için küresel petrol talebi tahminini aşağı yönlü güncellerken üyelerini piyasaları yakından takip etmeleri konusunda uyardı.

OPEC, doğalgaz fiyatlarındaki yükselişle beraber enerji üretimi gibi sektörlerde petrole olan talebin artabileceğini fakat rafinerilerdeki üretimin azalabileceğini söyledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,7 yükselişle varil başına 81,84 dolara ilerledi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,7 yükselişle varil başına 85,60 dolar oldu.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!