Petrol Fiyatları – (15.02.2021)

Petrol fiyatları, Texas’taki soğuk havanın üretime dair endişeleri artırmasıyla beraber 13 ayın zirvesine yükseldi-09:08

Batı Teksas Petrolü vadelileri yüzde 2,5 kadar yükselerek, 2020’nin Ocak ayından bu yana ilk defa varil başına 60 doların üzerine çıktı. Brent petrol vadelileri ise Londra piyasasında varil başına 64 dolara doğru ralli yaptı.

Piyasadaki beklenti, soğuk hava dalgasından dolayı Texas’taki birkaç bin varillik üretimin zarar görebileceği yönünde.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ise geçen hafta piyasaların dengeye kavuştuğunu söyledi.

“Soğuk hava, Suudi Arabistan’ın uyguladığı kesintiler, ABD’nin yeni teşvik paketi. Hepsi petrol fiyatlarını destekliyor. Fakat en büyük faktör ise küresel çapta koronavirüs vakalarının azalması.”
Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

Batı Teksas Petrolü, Şubat ayı başından beri yüzde 16 yükselirken Brent petrol ise art arda dördüncü haftayı da kazançla geçmişti.

ABD’nin petrol talebi, rafinerilerin aşıyla beraber daha fazla talebin olacağı yaz aylarına hazırlanmasıyla beraber yükseldi.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:04’te yüzde 2,4 yükselişle varil başına 60,87 dolar civarından işlem görüyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 1,9 yükselişle varil başına 63,63 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN