Petrol Fiyatları – (14.05.2019)

Petrol “arz ve talep görünümü” ile yükseldi-10:28

Petrol, yatırımcıların talep görünümünü bozan ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ile Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliğin arzı etkileme riskini değerlendirmesiyle yükseldi.

New York’ta işlem gören petrol vadeli kontratlar Pazartesi günü yüzde 1 ekside kapanmasının ardından yüzde 0.4 yükseldi. Pekin’in önceki ABD vergilerine misilleme olarak 60 milyar dolarlık ABD ithalatına vergi uygulayacağını açıklaması sonrasında, ABD’de yüzde 25 gümrük vergisine konu olacak 300 milyar dolarlık yeni Çin ürünlerinin listesi açıklandı.

Suudi Arabistan’ın Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyısındaki iki petrol tankerine sabotaj düzenlendiği yönündeki açıklamasının ardından BAE’de demirli başka bir petrol tankerinin de zarar görmesiyle İran Körfezi’ndeki tansiyon arttı.

Petrol fiyatlarında volatilite, ticaret savaşının talep tarafında baskı yaratması, Orta Doğu’daki kargaşa ile Norveç’ten Nijerya’ya üretimdeki aksaklıklarının ise arz görünümünü bozmasıyla bu ay yükseldi.

Seul’de Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, “Yatırımcılar temel göstergelerden ziyade ABD – Çin ticaret gerginliğine ve Körfez’deki risklere odaklanıyor. Bu konular bir çeşit çözüme kavuşmazsa fiyatlar dalgalanmayı sürdürecek.” dedi.

ABD’de işlem gören Haziran vadeli WTI petrolü kontratları Singapur saatiyle 12:22’de 19 cent (yüzde 0.3) yükselerek varil başına 61.23 dolar oldu. Kontrat Pazartesi günü 62 cent düşüşle 61.04 dolardan kapatmıştı.

Londra’da işlem gören Temmuz vadeli Brent petrol kontratları 24 cent (yüzde 0.3) artarak 70.47 dolar oldu. Küresel petrol göstergesi ABD petrolüne göre 9.06 dolar primli işlem görüyor.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin