Petrol Fiyatları – (11.09.2019)

Petrol ABD’de düşen stokların ardından yükseldi-09:57

Petrol fiyatları, ABD’de özel sektör verilerine göre ham petrol stoklarında geçen hafta görülen düşüşün, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden almasının İran ve Venezüela’ya karşı daha şahin bir tutum takınılacağı spekülasyonunu dengelemesinin ardından yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, son beş seansta ilk kez düştükten sonra yüzde 1 kadr değer kazandı. Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 7.23 milyon varil düştü. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi verilerin stoklarda 2.9 milyon varil düşüş gerçekleştiğini göstermesi bekleniyor. Trump, birçok konuda “güçlü bir şekilde” anlaşmazlık içinde olduğunu söylediği Bolton’ı görevden aldı.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 39 sent ya da yüzde 0.7 yükseldikten sonra Singapur saati ile 11:01’de varil başına 57.79 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 45 sent düşerek 57.40 dolardan kapandı.

Kasım vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 33 sent ya da yüzde 0.5 yükselerek varil başına 62.71 dolara ulaştı. Kontrat Salı günü 21 sent düşerek 62.38 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Kasım vadeli WTI’a kıyasla 5.03 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin