Petrol Fiyatları – (11.02.2020)

Petrol son bir yılın en düşük seviyesinden yükseldi-09:56

Petrol fiyatları New York’ta son bir yılın en düşük seviyesinden yükseldi. Ancak traderların fazla petrolü tankerlerde depolamaya çalışması ile birlikte, koronavirüs salgınından bu yana piyasada arz bolluğunun ortaya çıkmasının piyasa üzerindeki etkileri sürüyor.

Dünyanın en büyük petrol traderları, virüs salgınının Asya’nın en büyük ekonomisi Çin’i olumsuz etkilemesi ile birlikte artan aşırı arz durumu ile başa çıkabilmek için ellerindeki ham petrolü denizdeki tankerlerde depolamaya çalışıyor. Çinli enerji ithalatçıları, hastalıktan dolayı uygulamaya koyulan seyahat yasakları ve karantinalardan dolayı azalan akaryakıt talebi ile birlikte, artan stoklara çare bulmaya çalışıyor. Bu şirketlerden biri mücbir durum ilan etti.

Mart vadekli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1.3 yükselerek Singapur saati ile 13:15’te varil başına 50.19 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü yüzde 1.56 düşerek 49.57 dolar ile 13 ayın en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures europe piyasasında, dün yüzde 2.2 düştükten sonra yüzde 1.3 tırmanarak varil başına 53.98 dolara ulaştı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI’a kıyasla 3.58 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT