Para & Borsa

Petrol Fiyatları – (11.01.2017)

Petrol 1 ayın en düşük seviyesi yakınında tutundu

Petrol , ABD’de ham Petrol arzının arttığına ilişkin işaretlerin OPEC ve diğer üreticilerin üretim kısıntılarına ağır basması ile birlikte son bir ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından kayıplarını korudu.

Vadeli Petrol kontratları New York’ta, önceki iki seansta yüzde 5.9 düştükten sonra fazla değişmedi. ABD’de Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ABD’de bu yıl için Petrol üretim tahminini yükseltti. Öte yandan, EIA’nın Çarşamba günü açıklayacağı resmi Petrol stok verisinin geçen hafta için artış göstermesi bekleniyor. Irak Petrol bakanı Jabbar Al-Luaibi, Irak’ın günlük Petrol üretimini 160,000 varil düşürdüğünü ve OPEC üretim anlaşmasında mutabık kaldığı kısıntılara uyacağını kaydetti.

EIA’nın ABD Petrol üretimini yukarı yönde revize etmesi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve topluluk dışı 11 üreticinin küresel arz fazlasını azaltmak için üretim kısıntısına gitme konusunda anlaşmaya varması ve bunun sonucu Petrol fiyatlarının Aralık’ta yaklaşık 18 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından geldi. Petol fiyatlarındaki artış, OPEC dışı ülkelerin yeniden piyasaya gelmesine neden oluyor. ABD’de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısı 10 hafta üst üste arttı ve bu Ağustos 2011’den bu yana en uzun artış serisini işaret ediyor.

Sydney’de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “ABD’de aktif Petrol s ondaj kuyusu sayısındaki artış temel endişe kaynaklarından biri ve ham Petrol stoklarındaki artış fiyatlardaki aşağı ivmeyi artırabilir,” dedi ve “OPEC’in aylık üretim rakamları piyasa için önemli olacak, zira bu rakamlar OPEC anlaşmasına uyulup uyulmadığını gösterecek” şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 13 sent yükselerek Hong Kong saati ile 10:09’da varil başına 50.95 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 54 altındaydı. Kontrat Salı günü 1.14 dolar düşerek 50.82 dolardan kapandı.

Mart vadeli Brent Petrol ü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 12 sent yükselerek varil başına 53.76 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 1.30 dolar ya da yüzde 2.4 düşerek 53.64 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent Petrol ü, Mart vadeli WTI’a kıyasla 1.94 dolar primli seyretti.

Bloomberg HT


Etiketler: , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx