Petrol Fiyatları – (10.09.2021)

Petrol fiyatları, Çin’in stratejik petrol rezervini kullanacağını duyurmasıyla perşembe günü düşüş yaşadıktan sonra cuma günü hafif bir yükseliş kaydetti-08:11

Petrol fiyatları, Çin’in stratejik petrol rezervlerinden piyasaya satış yapacağını açıklamasıyla düşüş kaydettikten sonra hafif bir yükselişle haftalık kayıplarını azalttı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında önceki seansta yüzde 1,7 düşüş kaydettikten sonra cuma günü varil başına 68 dolar civarında bulunuyor.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi, artan hammadde fiyatlarının önüne geçmek için stratejik petrol rezevlerinin bir kısmını kullanacağını duyurdu. Açıklamayla ilgili daha fazla detay bilinmezken devletin 22 milyon varile tekabül eden 3 milyon tonluk bir petrol aktarımı yapacağı düşünülüyor.

Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes, Çin’den gelen haberin piyasaya fiziki bir etkisi olmadığını fakat beklentileri kötüleştirdiğini belirterek, “Piyasalar, kısa vadeli göstergelerin talepte toparlanmaya işaret etmesiyle sıkı kalmaya devam ediyor” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,4 yükselişle varil başına 68,44 dolardan işlem görüyor.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, perşembe günü yüzde 1,6 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,6 yükselişle varil başına 71,84 dolar civarında bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!