Petrol Fiyatları – (10.06.2019)

Petrol üretimin azalacağı beklentisi ile yükselişini sürdürdü-11:17

Petrol fiyatları, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının azalması ve dünyanın en büyük iki petrol ihracatçısı Suudi Arabistan ve Rusya2nın zayıflayan talep ortamında küresel piyasaları dengede tutma konusundaki taahhütleri ile birlikte yüselişini varil başına 54 doların üzerinde sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü yüzde 2.7 yükseldikten sonra yüzde 0.6 daha değer kazandı. Baker Hughes2ın açıkladığı verilere göre, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı geçen hafta 2018 yılı başından bu yana en düşük seviyesine indi. Suudi Arabistan Eenerji Bakanı Khalid Al-Falih, Cuma günü yaptığı açıklamada, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını yılın ikinci yarısına uzatacağına emin olduğunu söyledi. Rusya Enerji bakanı Alexander Novak ise, iki ülkenin (Suudi Arabistan) eşgüdümlü hareket etme konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 30 sent yükselerek Londra saati ile 07:34’te varil başına 54.29 dolara çıktı. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 1.6 kadar yükseldi. Kontrat Cuma günü 1.40 dolar yükselerek 53.99 dolardan kapandı ve son üç haftada ilk haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 28 sent ya da yüzde 0.4 yükselerek varil başına 63.57 dolara tırmandı. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 1.3 kadar yükseldi. Kontrat Cuma günü yüzde 2.6 yükselişle 63.29 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI’a kıyasla 9.12 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin