Petrol Fiyatları – (10.03.2020)

Petrol dünkü çöküşün ardından kaybının bir kısmını geri aldı-11:07

Petrol fiyatları, dün arz-talep şokuyla yaşadığı çöküşün ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Petrol fiyatları, yatırımcıların eş zamanlıa rz ve talep şokunu ve rekor piyasa volatilitesini hazmetmesi ile birlikte, 30 yılın en sert düşüşünü yaşamasının ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirerek değerinin dörtte birini kaybetmesinin ardından yüzde 7’den fazla yükseldi. Kontratın volatilite göstergesi, OPEC + koalisyonunun dağılmasının uzun sürebilecek ve acılı olabilecek bir fiyat savaşı başlatması ile birlikte, 2007’ye kadar dayanan veriler dikkate alındığında, en yüksek seviyesine yükseldi.

Suudi Arabistan haftasonu resmi petrol fiyatını düşürdü ve üretimi rekor seviyelere çıkarma tehdidinde bulundu. Rusya ise gelecek ay üretimi artıracağını açıkladı. Coronavirüsü dolayısıyla talebin azaldığı bir ortamda, piyasaya büyük miktarlı yeni arz geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel finans krizinden bu yana küresel talebin ilk kez düşeceği uyarısında bulundu.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Petrol fiyatlarındaki sıçrama, dünkü yoğun satış dalgasının ardından hafif bir düzetmeden başka bir şey değil,” dedi ve “OPEC + grubunun dağılmasının ardından, petrol için yapısal görünüm dikkate alındığından hiçbir şey değişmedi” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, ülkesinin petrol endüstrisinin mali açıdan tahmin edilen herhangi bir fiyat seviyesinde rekabetçi kalacak denli güçlü olduğunu ve piyasa payını koruyacağını söyleyerek, Moskova’nın fiyat savaşına hazır olduğunu işaret etti. IEA İcra Direktörü Fatih Birol ise, “petrol piyasasında Rus ruleti oynamanın ciddi sonuçlara yol açabileceği” uyarısında bulundu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 7.6 yükselerek Singapur saati ile 13:25’te varil başına 33.49 dolara yükseldi. Kontrat Pazartesi günü varil başına 10 doalrdan fazla düşerek 31.13 dolar ile 2016 başından bu yana en düşük seviyesinden kapandı.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Pazartesi günü yüzde 24 düştükten sonra yüzde 7.7 yükselerek varil başına 36.99 dolara tırmandı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI’a kıyasla 3.10 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT