Petrol Fiyatları – (10.02.2021)

Petrol, son iki senedeki en uzun yükseliş serisine ara verdi.-08:56

Petrol, son iki yıldaki en uzun kazanç serisinden sonra yatay bir seyir izliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında son yedi seansta yüzde 12’den fazla yükselerek Şubat 2019’dan sonraki en uzun kazanç serisini gerçekleştirdi. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 3,5 milyon varil düşüş kaydetti.

Fakat petrol rallisiyle ilgili dikkatli olmakta fayda var. Teknik göstergelerden bir tanesi petrolün fazla satın alındığını ve yakında bir düzeltme gelebileceğine işaret ediyor. Yükselen fiyatların, üreticilerin daha fazla petrol üretmesine neden olabileceğine dair endişeler de artıyor.

Petrol rallisi Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini artırma kararından sonra ivmelenmişti. Yakın dönem talep ile ilgili endişeler devam etmekle beraber ülkeler koronavirüs ile mücadelelerine devam ediyor.

“Şu anki ralli Suudi Arabistan kontrolü piyasaya bırakana kadar devam edecek. Büyük ihtimalle arz açığı ve talep iyileşmesi görmeye devam edeceğiz bu da petrol fiyatlarını destekleyecek.”
Oversea-Chinese Banking Ekonomisti Howie Lee

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, salı günü yüzde 0,7 yükseliş kaydettikten sonra Singapur saatiyle 12:21’de yüzde 0,2 yükselişle varil başına 58,22 dolar civarından işlem görüyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, salı günü yüzde 0,9 yükseldikten sonra 9 cent gerileyerek varil başına 61 dolar civarına geldi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN