Petrol Fiyatları – (10.02.2020)

Petrol düşük OPEC toplantısı ihtimali ile 50 dolar civarında seyretti-09:54

Petrol fiyatları, koronavirüsten kaynaklanan talep düşüşüne tepki olarak OPEC + koalisyonunun olağanüstü toplantıya gitme ihtimalinin azaldığına ilişkin işaretlerle birlikte varil başına 50 dolar civarında dalgalandı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Şabanıov, RIA Novosti’ye yaptığı değerlendirmede, OPEC ve ortaklarının bakanlarının bu ay erken bir toplantı yapma ihtimalinin düşük olduğunu ve daha önceden planlanan Mart toplantısının gerçekleştirleceğini söyledi. Rusya, Suudi Arabistan’ın OPEC + koalisyonunun uzmanlarından oluşan komitenin Haziran sona kadar günlük 600,000 varil ilave üretim kısıntısı tavsiyesinin ardından arzı azaltmaya yönelik çabalarına direnç gösteriyor.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 0.3 düşerek Singapur saati ile 13:00’te varil başına 50.19 dolara indi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 1.5 kadar düştü. Kontrat Cuma günü yüzde 1.2 aşağıda kapandı.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0.2 düşerek varil başına 54.35 dolara indi. Kontrat Cuma günü yüzde 0.8 düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI’a kıyasla 3.92 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT