Petrol Fiyatları – (1.10.2021)

Petrol fiyatları, Çin’in devlet şirketlerine ne pahasına olursa olsun enerji tedarik güvenliğini sağlamalarını söylemesiyle yükseldikten sonra Beyaz Saray’ın yükselen petrol fiyatlarının endişe yarattığına dair açıklamasıyla düştü-08:18

Petrol, Çin’in devlet şirketlerine ne pahasına olursa olsun enerji tedarik güvenliğini sağlamalarını söylemesiyle art arda altıncı haftayı da kazançla kapatmaya doğru ilerliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında cuma günü yatay bir seyirle varil başına 75 dolar civarında bulunmasına rağmen hafta başından bu yana yüzde 1 yukarıda bulunuyor. Batı Teksas Petrolü, Eylül ayını neredeyse yüzde 10 yükselişle kapatırken perşembe günü Çin’den gelen haberlerle yükseldikten sonra Beyaz Saray’ın yükselen petrol fiyatlarının endişe yarattığına dair açıklamasıyla düştü.

Çin’in şirketlere yaptığı uyarının kömür ve likit doğalgaz fiyatlarını yukarı taşıması beklenirken dizel ve petrol fiyatlarını da desteklemesi bekleniyor.

OPEC ülkeleri, gelecek hafta toplanarak petrol üretimini artırıp artırmayacaklarına karar verecekler. OPEC’in kendi içerisinde paylaştığı ve Bloomberg’in gördüğü bir çalışmaya göre, küresel petrol tüketiminin günlük 370 bin varil artması bekleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrasında Biden yönetiminin OPEC üyeleri ile temasa geçtiğini ve petrol ürünlerinin maliyetlerini kontrol altına almak için her yolun değerlendirildiğini söylemişti. Psaki, “Aralarında OPEC’in de olduğu uluslararası ortaklarımız ile rekabetçi piyasaların önemini, toparlanmanın desteklenmesi için dahafazla şey yapmayı konuşuyoruz” demişti.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,2 düşüşle varil başına 74,90 dolardan işlem görüyor.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,3 düşüşle varil başına 78,06 dolar seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!