Petrol Fiyatları – (08.03.2013)

Batı Teksas türü petrol son üç haftada ilk kez haftalık kazanca yöneldi. Brent ham petrolünün New York petrolü ile arasındaki fiyat farkı, sızıntı dolayısıyla beş gündür kapalı olan Kuzey Denizi boru hattı sisteminin yeniden açılması ile birlikte daraldı.

Batı Teksas ham petrolü dün, ABD’de işsizlik başvurularının beklenmedik bir şekilde düşmesinin desteği sonucu yüzde 1.3 ile üç haftayı aşkın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdikten sonra bugün fazla değişiklik göstermedi. Bugün ABD’de açıklanacak olan Şubat ayı yarım dışı istihdamın, Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 165,000 artması bekleniyor. Bu veri önceki ay 157,000 artmıştı. Diğer bir Bloomberg anketine göre, rafinerilerdeki zayıf talebin ABD stoklarını artırması sonucu, petrolün gelecek hafta değer kaybetmesi bekleniyor. Kuzey Denizi Brent petrol boru hattı sistemi, 2 Mart’ta sızıntı dolayısıyla kapatılmasının ardından dün yeniden işlemeye başladı.

Tokyo’da Elements Capital Inc. CEO’su Takashi Hayashida, “ABD’de bugün açıklanacak olan istihdam verisinin pozitif çıkması durumunda, petrolde bir yukarı hareket daha olabilir,” dedi ve “Bir ya da iki hafta içinde, bir noktada, satış dalgası gelebilir. Çok insan spekülatif alım yapıyıor ve fiyatlar temel göstergelere göre ahreket etmiyor” şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 21 sent düşerek, Singapur saati ile 13:32’de varil başına 91.35 dolara geldi. Tüm vadeli kontratların işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 33 altındaydı. Kontrat dün 1.13 dolar yükselerek 91.56 dolara çıktı ve 11 Şubat’tan bu yana en hızlı yükselişini göstererek 28 Şubat’tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.7 yükseldi.

Nisan vadeli Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Londra merkzli ICE Futures Europe piyasasında, 32 sent düşerek varil başına 110.83 dolara geldi. Avrupa gösterge petrolü ile ABD gösterge petrolü arasındaki fiyat farkı 19.48 dolara gelerek, üç gün üst üste daralma gösterdi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir