Petrol Fiyatları – (06.01.2015)

Petrol, ABD stoklarının genişleyerek küresel arz fazlasını şiddetlendireceği spekülasyonu ile 50 doların altına geriledi. Fiyatlar dün Nisan 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 1.1 gerileyerek düşüşü 4. güne taşıyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de açıklanacak petrol stoğu verisi öncesinde Bloomberg News anketine katılan analistler, stokların geçtiğimiz hafta 750,000 varil yükseldiği tahmininde bulunuyor. Dolar endeksinin 9 yılın en yükseğine yakın seviyede tutunması ile emtianın yatırım aracı olarak görünümü zayıflıyor. Doların güçlenmesinde, Fed’in faiz artırımını değerlendirmesi ve Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılacağı spekülasyonlarının etkisi mevcut.

Morgan Stanley’e göre petrol piyasası bu yıl daha çok problemler karşı karşıya geliyor. Rusya ve Irak gibi ülkelerde arz artarken, Katar arz fazlasının günlük olarak 2 milyon varil seviyesinde olduğu tahmininde bulunuyor. Fiyatlar 2014’te yaklaşık yüzde 50 gerileyerek 2008’deki finansal krizden bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC), ABD üreticileri ile pazar payı için girdiği mücadele kapsamında üretimin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bıraktı.

Seul’daki Hyundai Futures Corp. analistlerinden Will Yun, “Güçlü doların Avrupa’da artan belirsizlikler ile birlikte negatif bir rol oynamasıyla hiç kimse üretimi düşürmeye istekli değil. Fiyatlar 40 doların altına düşse bile bu noktada piyasa şaşırmayacaktır” dedi.

Şubat vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) Nymex elektronik işlemlerde 53 sent kadar düşerek Singapur saati ile 15:15’te varil başına 49.51 dolardan işlem gördü. Kontrat, dün 2.65 dolar düşerek 50.04 dolar ile 28 Nisan 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 4 aşağısında seyrediyor.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 68 sent kadar veya yüzde 1.3 gerileyerek varil başına 52.43 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar dün 3.31 dolar veya yüzde 5.9 gerileyerek 53.11 dolar ile 1 Mayıs 2009’dan bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirdi. Avrupa gösterge petrolü ile WTI arasındaki fark 2.96 dolar seviyesinde.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir