Petrol Fiyatları – (05.03.2020)

Petrol fiyatları, ABD’nin virüsün etkileri ile mücadele için 8 milyar dolarlık ek bütçe sağlamasının ardından tekrar yükselmeye başladı-10:12

Petrol fiyatları, ABD’de koronavirüsün olumsuz etkileri ile mücadele için ek bütçe konusunda anlaşma sağlanırken, OPEC + koalisyonunun en büyük iki üyesinin üretim kısıntlarının derinleştirilmesi konusunda görüş ayrılığına düşmesi ile birlikte yükselişine tekrar başladı.

ABD’de Kongre, Çarşamba günü ABD hükümetinin ölümcül koronavirüs salgını ile mücadelesi için yaklaşık 8 milyar dolarlık ek harcamayı onayladı. Bu adım ABD hisse senetlerindeki ralliyi destekledi ve bu alımlar Asya seansına da yayıldı. Rusya ve Suudi Arabistan petrol üretiminde kısıtlamaya gidilmesine ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda farklı görüşlere sahip. Krallık günlük 1.5 milyon varil üretim kısıntısına gidilmesini isterken, Rusya üretimin mevcut seviyelerde sürdürülmesi görüşünde.

ABD petrol stoklarında beklenenden daha düşük gerçekleşen artış piyasadaki iyimserliğin artmasına yol açarken, fiyatlar geçen hafta yüzde 16 düştükten sonra OPEC + koalisyonunun Viyana’da bu hafta gerçekleştireceği toplantı öncesi yukarı yönde hareket etti. Tüm dünyada ülkeler, hızla yayılan virüsü kontrol altına alma konusunda güçlüklerle karşılaşırken, yavaşlayan ekonomilerine nakit enjekte etmek zorunda kaldılar. Goldman Sachs Inc, petrol tüketiminin bu yıl darbe alacağı uyarısında bulunan banka ve danışmanlık şirketleri arasına katıldı.

Sydney’de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Daniel Hynes, “OPEC + koalisyonu, fiyat destekleme stratejisini sürdürmek istiyorsa, üretimi daha da kısmaktan başka fazla seçeneği yok,” dedi ve “Rusya’nın nihayetinde geniş bir üretim kısıntısına ihtiyaç duyulduğunu düşünen Suudi Arabistan ve diğer Orta Doğulu üreticilerin görüşlerine yaklaşacağı yolunda beklentiler var” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 60 sent ya da yüzde 1.3 yükselerek Singapur saati ile 11:51’de varil başına 47.38 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü, önceki iki seansta toplam yüzde 5’ten fazla yükseldikten sonra yüzde 0.9 gerilemişti.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Çarşamba günü yüzde 1.4 aşağıda kapandıktan sonra yüzde 1.4 yükselerek 51.85 dolara ulaştı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI’a kıyasla 4.31 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT