Petrol Fiyatları – (04.03.2020)

Petrol OPEC’in üretimi kısacağı beklentisi ile yükselişini sürdürdü-10:07

Petrol fiyatları, OPEC + uzmanlarının, grubun bu hafta Viyana’da bakanlar düzeyinde toplanmasından önce, koronavirüs salgınından dolayı talepte görülen sert düşüşe önlem olarak üretimin daha da kısılmasını tavsiye etmesinin ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Ortak Teknik Komite, temsilcilerin bildirdiği üzere, ikinci çeyrek boyunca üretimin günlük 600,000 ila 1 milyon varil arası kısılmasını tavsiye etti. OPEC + koalisyonunun bakanlar düzeyindeki toplantısı Perrşembe Cuma günü Viyana’da gerçekleştirilecek. Bu öneri, Fed’in Salı günü gösterge faizi yarım puan düşürmesinin hisse senetlerindeki düşüşü tersine çevirmeye yetmemesinin ardından geldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının ilave üretim kısıntılarına girmesi büyük ölçüde beklenirken, virüs nedeniyle tüketim kaybının muğlak olmasından dolayı, bu kısıntıların fiyatları yükseltip yükseltmeyeceği konusunda belirsizlik devam ediyor. Goldman Sachs Group Inc. talebin bu yıl günlük 150,000 varil azalacağı tahmininde bulundu.

Singapur’da Vanda Insighths’ın kurucusu Vandana Hari, “Piyasa günlük 1 milyon varile kadar OPEC kısıntısını fiyatlıyor,” dedi ve “Üreticiler, petrol fiyatlarının daha da yüükselebilmesi içn daha büyük çaplı bir sürpriz yapmak durumunda kalacak” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 74 sent ya da yüzde 1.6 yükselerek Singapur saati ile 47.92 dolara yükseldi. Fiyatlar gün içinde yüzde 2.1 kadar yükseldi. Kontrat geçen hafta yüzde 16 düştükten sonra Cuma’dan beri yüzde 7 yükseldi.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Euroep piyasasında yüzde 1.6 yükselerek varil başına 52.70 dolara ulaştı. Küresel gösterge Brent petrolü aynı vadeli WTI’a kıyasla 4.61 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT