Petrol Fiyatları – (03.09.2019)

Petrol “ticaret” endişeleri ve artan üretim ile kayıplarını kurudu-09:49

Petrol fiyatları, ABD ile Çin’in ticaret görüşmelerinin programı konusunda anlaşmaya varamamasının talep kötümserliğini daha da artırması ve OPEC üreticilerinin Ağustos ayında bu yıl ilk kez üretimi artırdığını gösteren verinin ardından kayıplarını korudu.

VBadeli petrol kontratları Londra’da, Pazartesi günü yüzde 2.9 düştükten sonra yatay seyretti. Çinli ve Amerikalı yetkililer, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, her iki taraftaki güven eksikliği ile birlikte, ticaret görüşmelerinin son turlarının ardından, tekrar bir araya gelmenin temel şartları konusunda anlaşmaya varamadı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) ham petrol üretimi, Bloomberg’in anketine göre, grubun üretimi kısma çabalarına karşın, Ağustos ayında önceki aya göre yüzde 0.7 arttı.

Kasım vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 2 sent düşerek Londra saati ile 07:30’da varil başına 58.64 dolara indi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 0.5 kadar düştü. Kontrat Pazartesi günü 1.77 dolar geriledi.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma kapanışına göre 21 sent ya da yüzde 0.4 düşerek varil başına 54.89 dolara geriledi. Pazartesi seansında yapılan işlemler ABD’nin tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı kayıtlara Salı günü geçirilecek. Küresel gösterge Brent petrolü, Kasım vadeli WTI’a kıyasla 3.98 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin