Petrol düşüşe geçti

Uluslararası Para Fonu’nun küresel ekonominin hala daha yavaşlama riski ile karşı karşıya olduğunu açıklamasının ardından petrol 9 ayın yükseğinden gerilemeye başladı.

Petrol vadelileri New York’ya yüzde 0.4 kadar geriledi. Petolün RSI’ı ham petrolün 7 günlük kazancının abartılmış olabileceğine işaret etti. IMF Başkanı Christine Lagarde’ın dünya ekonomisinin kırılgan finansal sistem, yüksek borç ve artan petrol fiyatlarının ortasında hala daha tehlikeli bölgeden çıkamadığını açıkladı. OPEC’in en büyük ikinci üreticisi olan İran’a uygulanan yaptırımların sıkılaştırılması ile petrol fiyatları geçtiğimiz hafta iki ayın en çok kazancını gösterdi.

NYMEX elektronik işlemlerdeki nisan teslimli ham petrolün varili 48 sent artışla 109.29 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 14.01’de 109.41 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı cuma günü ise yüzde 1.8 artışla 109.77 dolara yükseldi. Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yüzde 6.3 değer kazanırken bir yıl öncesine göreyse yüzde 13 artış kaydetti.

Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Borsası’ndaki nisan teslimli brent petrolün varili 83 artışla 124.64 dolardan işlem gördü. Böylece Avrupalı kontratın Batı teksas’ın kontratına farkı 15.70 dolar oldu.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.