Petro fiyatları ne olur?

Cem Şengezer – 13.02.2016

Petrol fiyatlarında sürdürülemez yükseliş olduğu gibi, sürdürülemez düşüşler de görülmüştür. Devam da edecektir. Hareketin yönünü belirleyen geçmiş dalgalanmalardaki değişimlerdir. 2000lerin başında varil fiyatı 10 $ iken sürdürülebilirlik tartışması vardı. Yine, 100 $ üstünde iken de vardı. Günün koşullarına göre belirleyen algı olmaktadır.
Sürdürülebilirlik algısının ekonomik karşılığı da oluyor: yeni iş alanları açılıyor veya kapanıyor. İşsizlik, gelir düzeyleri değişim gösteriyor.

Brent petrol varil fiyatı için duruma bakalım.

Genel tabloda şubat 2014 yaz döneminde görülen “pahalı, sürdürülemez” algısının cevabı devam ediyor. Düşüşler “sürdürlebilir denge noktası” arayışına doğru gidecektir.

Denge noktasını ise hareketli ortalamalar belirliyor. Örneğin 480 haftalık ortalamanın referans olarak kabul edilip, uzun vadeli planlar için izlenmesi mümkündür.

2016 zirve beklentimizi koruyoruz : 3.75 – 4.00 veya ortalama 3.88 TL/$

durumsal analiz:

– 480 saatlik ortalama çok kısa vadeli hareketleri tarif etmek için yeterli olabilir (31.1 $)

– 480 günlük ortalama: temmuz 2014den bu yana istikrarlı ve artan tempo yükseliştedir (69.2 $)

– 480 haftalık ortalama: yıllık hareketleri tahmin için kullanabiliriz. Sonbahar 2014de başlayan düşüş devam ediyor (87.6 $)

tahminsel analiz:

– 480 saatlik ortalama kısa vadeli referans idi: son günlerde gösterdiği tempo artışı ile kısa vadeli yükseliş eğilimi gösteriyor.

– 480 günlük ortalama son hafta düşüşünü hızlandırdığı için tepki beklenebilir.

– oluşacak tepkide denge noktası olarak önümüzdeki 6 hafta Brent petrol ortalamasını 38 $ – 40 $ olarak bekleyebiliriz (son durum: 32.7 $)

– bu durum düşüşlerde fırsat getirecek yükseliş anlamına gelmektedir.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin