Petkim Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (2.09.2020)

PETKİM (PETKM)

Cari Fiyat: 3,91 TL
Hedef Fiyat: 5,10 TL
Yükseliş Potansiyeli: %30

Petrokimya sektöründe ürün ve hammadde fiyatlarında COVID-19 salgın sürecinde belirgin bir volatilite gözlemlenmiştir. Mayıs ayında 81 ABD dolarına kadar gerilemiş olan etilen-nafta fiyat makası, yeniden iyileşerek 3Ç20’de bugüne kadar 325 ABD doları/ton ortalamasına ulaşmıştır. Global ekonomilerin 2Y20’de iyileşmeleri beklenmektedir, ve ikinci bir COVID-19 salgını dalgası sonucunda ekonomilerin yeniden kapanması olasılığı hariç tutulduğunda, bu fiyat makasının, hızlı tüketim ve gıda maddeleri paketleme talebi ile, ve orta-uzun dönemde inşaat aktivitelerinin ve otomotiv üretiminin yeniden başlaması ile tedricen iyileşmesini beklemekteyiz.

Bu koşullarda, Petkim için Şirket’e özel nedenler ile görece olarak daha uzun dönemli bir bakış açısının benimsenebileceğini düşünmekteyiz. Petkim, COVID-19 sürecinde üretim kapasitesini optimize etmiştir; böylelikle, 2020 yılında Şirket’in üretim miktarında ancak sınırlı bir gerileme gözlemleyebileceğimizi düşünmekteyiz. Şirket’in STAR Rafinerisi’nden hammadde tedariği ve diğer konularda elde edilebileceği, başta navlun giderlerinden tasarruflar olmak üzere diğer sinerjik faydaların 2020-2021 yıllarında belirginleşebileceğini, ve tesislerinin kurulu olduğu kampüste yapılması henüz planlanan yeni petrokimya yatırımları ile potansiyel olarak hammadde ve ürün miksini iyileştirebileceğini düşünmekteyiz.

Petkim payları, COVID-19 salgını sürecinde Şirket’in bazı ürünlerine artan talep ve kapasite opmizasyonu ile satış faaliyetlerini sağlıklı bir ölçüde sürdürebilmiş olması, ve etilen nafta spreadindeki daralmaya rağmen diğer (termoplastik vb) ürünlerinin fiyat makaslarının olumlu seyri ile son 3 ayda BIST-100’ün %10 üzerinde performans göstermişlerdir. Şirket payları için 2Ç20 sonuçlarının açıklanmasından sonra güncellediğimiz 12 aylık 5.10 TL hedef fiyatımızla “AL” önerimizi sürdürmekteyiz.

Kaynak: Şeker Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN