Petkim 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (21.08.2019)

Petkim’de operasyonel performans destekleyici…

Platts Global Petrokimya Fiyat endeksi 1Ç19’da ortalama 893 USD seviyesinden, 2Ç19’da 877 USD seviyesine düşerken; etilen – nafta marjının aynı dönemler arasında 447 USD’den 582 USD’ye yükseldiği görülmektedir. Şirketin petrol ve döviz kaynaklı maliyet artışlarını fiyatlarına yansıttığı görülüyor. Şirketin USD cinsinden gelirleri kur riskini sınırlamakta, aynı zamanda şirket TL bazlı satış fiyatlarını da kurlardaki değişimlere göre ayarlamakta, açıkta kalan döviz pozisyonu için de türev araçları kullanmaktadır.

Şirketin 2Ç19 döneminde beklentiler doğrultusunda gerçekleşen operasyonel rakamlar ile beraber piyasa beklentilerine paralel, bizim beklentilerimizin ise üzerinde net kar elde ettiği görülmektedir. Dönemsel olarak 2Ç19 döneminde 319 milyon TL net kar elde edilmiştir. Bu döneme ilişkin piyasanın beklentisi 319 milyon TL, bizim beklentimiz ise 270 milyon TL net kar elde edilmesi yönündeydi. Tahminimizdeki sapmalar şirketin finansman giderleri kaynaklı olarak gerçekleşti.

2Ç19 döneminde Petkim, 570 bin ton satış hacmi ile beraber 3 milyar 128 milyon TL tutarında satış gerçekleştirdi. Şirket, altyapı ve enerji yatırımlarıyla çeşitlendirilmiş iş profili ile beraber katma değer üretmeyi sürdürmektedir. Bu kapsamda en önemli projeleri olarak önemsediğimiz STAR rafinerisi şirkete düşük nafta tedarik maliyetleri, hammadde istikrarı ve kalitesi, arz güvenliği ve azalan stok maliyetleri gibi avantajlar sağlayacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN