Petkim 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (14.05.2019)

Petkim’de ilk çeyrekte kuvveti operasyonel performans…

Platts Global Petrokimya Fiyat endeksi 4. çeyrekte ortalama 954 USD seviyesinden, 2019 1. çeyrekte 893 USD seviyesine düşerken; etilen – nafta marjının aynı dönemler arasında 409 USD’den 447 USD’ye yükseldiği görülmektedir. Şirketin petrol ve döviz kaynaklı maliyet artışlarını fiyatlarına yansıttığı görülüyor. Şirketin USD cinsinden gelirleri kur riskini sınırlamakta, aynı zamanda şirket TL bazlı satış fiyatlarını da kurlardaki değişimlere göre ayarlamakta, açıkta kalan döviz pozisyonu için de türev araçları kullanmaktadır.

Şirketin 1. çeyrekte kuvvetli operasyonel sonuçlar ve beklentinin üzerinde gerçekleşen satış gelirleri ile beklentilerin üzerinde net kar elde ettiği görülmektedir. Dönemsel olarak 1. çeyrekte 154 milyon TL net kar elde edilmiştir. Bu döneme ilişkin piyasanın beklentisi 119,8 milyon TL, bizim beklentimiz ise 110 milyon TL net kar elde edilmesi yönündeydi.

Ocak 2019 itibariyle satışa başlayan STAR rafinerisi projesine ilişkin katma değer beklentimiz devam etmektedir. Petkim, STAR rafineri ile yıllık 270 bin ton karışık ksilen ve 1,6 milyon ton nafta alınmasına yönelik anlaşma imzalamıştır. Söz konusu yatırım ile beraber şirketin hammadde tedariki ve maliyetleri olumlu yönde etkilenecektir. Bu anlaşma sonucunda Petkim’in hammadde maliyetinin ton başına yaklaşık 30 USD azalacağı tahmin edilmektedir. Lojistik maliyet tasarrufları dışında, rafineri ve petrokimya entegrasyonunun yarattığı sinerjinin bir sonucu olacak Petkim’in kalite standardizasyonu ve stabilizasyonu ile stok maliyetlerindeki düşüş dahil önemli maliyet avantajları olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN