Perakende Sektörü Raporu / Tacirler Yatırım – (16.06.2017)

Perakende Sektörü

Perakende sektörü 1Ç17’de, 2016 yılının ikinci yarısında görülen zayıflığın ardından toparlandı. Enflasyondaki yükseliş trendi ve tüketici güvenindeki iyileşme BIM ve Migros’ta 1Ç17’de %19-21 yıllık organik ciro büyümesine neden oldu. Bizim Toptan’da ise yönetim değişikliği sonrası mağazalarda yapılandırma ve toptancı kanalındaki zayıflığın etkisiyle benzer büyümeler 1Ç17’de gerçekleşemedi. Yüksek enflasyonun 2Ç17’de de ciro büyümesini destekleyici bir unsur olacağını düşünüyor ancak Bizim Toptan’da sınırlı büyüme öngörüyoruz. Migros’ta ayrıca Kipa mağazalarında yapılandırma sonrası etkiler şirket performansında belirleyici olacak. BIM ve Migros hisselerinde yıl başından bu yana görülen yükselişin ardından, hedef fiyatlardaki yukarı revizyona rağmen TUT tavsiyemizi koruyoruz. Bizim Toptan’da hedef fiyatımızı azaltırken, yıl başından bu yana görülen zayıf hisse performansı nedeniyle TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Büyüme dinamikleri güçlü – Yıllık enflasyon Mayıs 2017’de %12 seviyelerine yaklaşırken, perakende sektöründe 2Ç17’de de yüksek yıllık ciro büyümesini destekleyecek. Bu etkinin 3Ç17’de görece azalacağını, ancak
düşük baz etkisi nedeniyle BIM’de ciro büyümesinin benzer seviyelerde sürdürülebilir olduğunu düşünüyoruz. Migros öncelikle Kipa hipermarketlerinde gıda dışı kategorideki düzenlemelerle metrekareyi daha verimli kullanmayı hedefleyecek. Kipa mağazalarında metrekare bazında cirodaki iyileşme ve faaliyet giderlerindeki optimizasyon Migros’un satış ve marj büyümesinde önemli rol oynayacak. Bizim Toptan’da yeni üst yönetimin göreve gelmesi ve yapısal değişiklikler toptancı kanalındaki bozulmanın olduğu dönemde kısa vadeli maliyetler doğurdu. Yönetimin aldığı adımların uzun vadede olumlu etkilerini göreceğimizi öngörsek de 2017-2018 dönemi için tahminlerimizi aşağı çektik.

BIM ve Migros’ta hedef fiyatları yükseltirken, Bizim Toptan’da hedef fiyatımızı aşağı çekiyoruz – BIM’de hedef fiyatımızı 1Ç17’de kârlılık ve nakit akışındaki iyileşmenin etksiyle 65 TL’ye (önceki 52TL) yükseltiyoruz. Migros için hedef fiyatımızı da 1Ç17 sonrası modelde yaptığımız değişikliklerle 28TL’ye (önceki 25TL) yükseltiyoruz. Bizim Toptan’da ise yönetimin son beklentilerini ve 1Ç17’de görülen zayıflığı dikkate alarak hedef fiyatımızı 12,3TL’ye (önceki TL13) revize ettik. Tahminlerde yaptığımız değişikliklerin yanında risksiz getiri oranı tahminimizi 50 baz puan aşağı çektik.

Raporun devamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN