Perakende Sektörü Hisse Önerileri / Tera Menkul – (10.06.2015)

PERAKENDE SEKTÖRÜ: BIMAS/BIZIM/MGROS – Alım için uygun seviyeler

Takibimizde olan perakende hisselerinin hedef fiyatlarını %9.5 risksiz faiz oranı kullanarak (önceki %8.5 idi) dolayısıyla ağırlıklı ortalama özsermaye maliyetini artırmış olarak tekrar belirledik. MIGROS ve BIZIM’i BIMAS’a göre daha çok beğeniyoruz; bunun sebepleri arasında MGROS’un serbest nakit akışı verimi diğer iki firmaya göre daha yüksek olması ve BIZIM’ın tarihi dip seviyelere gerilemiş olması gösterilebilir. Sektör iş modelleri gereği daha defansiv bir sektör olup yüksek enflasyon – düşük büyüme ortamından diğer sektörler kadar kötü etkilenmeyecektir.

Hedef fiyatlarımızı revize ediyoruz… Değerleme metodu olarak İNA metodu kullanıyoruz. Yurtdışı benzer şirketlere göre değerlemeler çok geniş bir aralıkta çıktığı için bu metodu değerlememize eklemedik.

MGROS’un serbest nakit akışı verimi net işletme sermayesi yönetimi sayesinde diğerlerine göre yüksek… MGROS’un net kar veriminin düşük olması veya çok volatil olmasının sebebi ise Euro borcundan kaynaklı kur farkı zararlarının gelir tablosuna yansıması. BIZIM için ise 2016 yılında SNA’nın yükseleceğini ve çekici olacağını düşünüyoruz çünkü franchising mağazalarının etkisinin gelir tablosuna yansımaya başlayacağını öngörüyoruz. BIMAS’ın SNA verimi yıllar itibariyle dengeli bir seyir izlemektedir; net kar verimi ise SNA veriminden yüksektir. MGROS’un net işletme sermayei yönetimi (nakit çevrim döngüleri: MGROS -51 gün, BIMAS -17 gün, BIZIM -4 gün) SNA’sına çok olumlu etki yapmaktadır.

BIMAS’ın endekse göre getirisi son bir yılda endeksin yaklaşık %1.5 altında, MGROS’un %1.6 altında ve BIZIM’in %36 altındadır… Hisse senedinin performansları BIZIM son birkaç çeyrektir oldukça düşen karlılığını yansıtmaktadır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir