Pegasus Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (14.05.2015)

Pegasus Hisse Yorumu

Öneri Piyasanın Üzerinde Getiri

Pegasus’un 2015 yılının ilk çeyreğinde satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,2 artarak 583,1 milyon TL seviyesine çıkmıştır. Şirket faaliyetlerinde mevsimsellik fazla olup şirket yılın ilk çeyreğinde zarar ederken ikinci çeyrekte toparlanmakta ve üçüncü çeyrekte karını maksimize etmektedir. Dördünü çeyrekte de karı bir miktar gerilemektedir. Yaz aylarında yolcu yoğunluğu nedeniyle şirket hem faaliyet hacmi ve hem de yüksek bilet fiyatları ile karlılık elde etmektedir.

Şirketin faaliyet verileri incelendiğinde 2015/03 döneminde toplam yolcu sayısında önceki yılın aynı dönemine göre %10,8 artarak 4,52 milyon kişiye ulaşmıştır. İç hatlar yolcu sayısı %9,9 artışla 2,86 milyon kişi ve dış hatlar yolcu sayısı ise %12,4 artarak 1,65 milyon kişi olmuştur. Şirket bu dönemde koltuk sayısını %12,1 artırmıştır. Toplam uçak sayısı itibariyle bakıldığında ise 52 olan uçak sayısını %13 artırarak 59 adete çıkarmıştır. Doluluk oranı ise bir 0,9 puan gerileyerek %77,8 olarak gerçekleşmiştir. Şirketin karlılık verileri 2015 yılının birinci çeyreğinde 2014/03 dönemine göre bir miktar iyileşme göstermiştir. Şirketin brüt kar marjı -%10 seviyesinden -%6,1 seviyesine yükselmiştir. Bunun yanında faaliyet giderlerinin oransal olarak düşmesi ile birlikte net esas faaliyet kar marjı ise -%22,2 seviyesinden -%15,9 seviyesine çıkmıştır.

Şirketin net kar marjı da bu paralelde -%20,5’den -%13,8 seviyesine çıkmıştır. Yine her iki dönem kıyaslandığında şirketin hem faaliyetleri ve hem de finansal yönden ilerleme kaydettiği görülmektedir. Şirket için Şubat ayında hazırladığımız değerleme çalışmasında şirketin hedef fiyatını 31,60 TL/lot olarak tespit etmiştik. Gelecek 8 yıllık projeksiyonlar çerçevesinde hazırladığımız bu değerleme çalışmasında şirketin net satışlarını 2015 yılında %9,2 artıracağı sonraki yıllarda ise toplam yolcu kapasiteleri ile orantılı olarak yolcu sayısının artacağı, bilet fiyatlarının ise TL bazında euronun değer artışı ile orantılı olarak artacağı varsayılmıştır. Yapılan yeniden değerleme çalışmasında mevcut durum göz önünde bulundurularak şirketin hedef fiyatında değişikliğe gidilmemiş ve 31,60 TL/lot olan hedef fiyat teyit edilmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir