Pegasus Hava Yolları Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (04.09.2019)

Kapasite değişiminin meyvelerini topluyor

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 67.05TL
12 Aylık Hedef: 95.00TL

Hedef fiyatımızı 95TL olarak güncellerken, Endeksin Üzerinde Getiri olan tavsiyemizi koruyoruz
Pegasus için yaptığımız fiyat revizyonu, kapasite düzenlemesinin etkisiyle, sürpriz bir şekilde tahminlerin üzerinde gerçekleşen birinci yarı yıl performansını yansıtmaktadır. Tahminlerimizde yaptığımız revizyonlar ayrıca UFRS 16 ile kira ve bakım giderlerinin bir kısmının amortisman altında, bir kısmının ise finansal giderlere dahil edilmesini içeren muhasebesel değişiklikleri de içermektedir. Bunun sonucu olarak, daha önceki tahminlerimize göre 2019 FAVÖK ve net kar beklentilerimizi sırasyıla %111 ve %67 yükseltiyoruz. 2020 için ise sırasıyla %86 ve %59 beklentilerimizi yukarı çekiyoruz.

Hissenin 2019’daki üstün performansına rağmen çarpanların halen cazip seviyelerde olduğunu düşünüyoruz
Pegasus hissesi sene başından bu yana %180 euro bazlı primlenirken, MSCI EM Airlines ve MSCI Europe Airlines endekslerinin de sırasıyla %206 ve %278 üzerinde performans gösterdi. Yine de 4.2 olan 2019T ve 2020T FD/FAVÖK, bu yıllar için 6.0 ve 4.9 olan benzer grup ortalamasına göre halen iskontoludur. Bu nedenle hissede kar realizasyonu nedeniyle oluşabilecek kısa süreli olası satış baskılarının alım için fırsat oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Yılın ikinci yarısı için olumlu birim gelirler ve karlılık görünümü
Uluslararası Havacılık Kuruluşu IATA’nın Temmuz ayında yayınladığı çeyreksel ankette katılımcıların %53’ü önümüzdeki bir yıl içerisinde birim gelirlerin artacağını öngördüğünü açıkladı (bir önceki ankette %43). Güçlü birim gelirler, Pegasus’un 1Y19’daki performansını, maliyet tarafında önemli bir değişimin yaşanmasının beklenmediği 2Y19’da da devam ettirebilmesine olanak tanıyacaktır. Bu nedenle kısa vadede Kasım ayı içinde açıklanması beklenen 3Ç19 sonuçlarının hisse performansı açısından önemli bir katalizör olacağını düşünüyoruz.

Kapasite değişimi güçlü faaliyet karlığının sürekliliğini sağladı
Zayıflayan talebe karşı, yurt içi kapasitesinin bir kısmını yurt dışına aktaran Pegasus, yan gelirlerde ciddi bir artış yaşarken, uzayan ortalama uçuş mesafesi sayesinde birim maliyetlerde optimizasyon sağladı. Ayrıca, yurt dışı gelirlerin artışı doğal yoldan operasyonel kur uyumsuzluğunu da çözmüş oldu. Gelecek yıl kapasite artışlarının birim gelirler üzerinde yaratabileceği olası marj baskısının, kapasite değişimi ve yakıt tasarruflu uçak sayısının filodaki ağırlığının artmasıyla önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.