Pegasus Hava Yolları 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (17.05.2019)

Pegasus’ta ilk çeyrekte zarar büyüdü…

2019 yılının ilk 3 ayındaki yolcu trafiği geçen yıla göre dış hatlarda %15 artarken, iç hatlarda ise %10 oranında azalmıştır. Dış hatlarda büyüme stratejisi kapsamında artan uluslararası uçuşları şirket için pozitif olarak değerlendiriyoruz. Dış hat yolcu verilerindeki önemli büyüme itibariyle 1Ç19’da operasyonel performans olumlu etkilenmiştir. Şirket 1Ç19 yılında kuvvetli operasyonel performans gösterirken, gelirler ve FAVÖK tarafında geçen yıla göre artış gösterdi.

Bu dönemde yan gelirler ve yabancı para gelirleri büyümeye en fazla katkıyı sağlamıştır. Birim gelirler de hem iç hatta, hem de dış hatta artış gösterdi. Misafir başına rekor yan gelirler de olumlu bir faktör olarak öne çıkıyor. UFRS-16 etkisiyle faaliyet kiralaması ile alınan uçaklara ait bakım giderlerinin bir kısmı finansal kiralama uçaklarda olduğu gibi amortisman ve faiz olarak kaydedildi. Bu nedenle yakıt hariç CASK’ta yıllık bazda gerileme görüldü. Aynı zamanda 2019’da filonun net 3 uçak büyümesi ve 84’e ulaşması bekleniyor.

Şirket 1Ç19 döneminde yılında 214 milyon TL zarar etmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 113 milyon TL zarar etmiş olan şirketin, bu dönemde 178 milyon TL net zarar açıklaması bekleniyordu. Bizim beklentimiz de 170 milyon TL net zarar açıklanması yönündeydi. Faaliyet giderlerindeki artış şirketin, net esas faaliyetlerinden zarara geçmesine neden olurken; finansal giderlerdeki kur farkı ve faiz gideri kaynaklı artışlar da 1Ç19 döneminde zarar açıklanmasında etkili olmuştur. Kurdaki dalgalanmalardan kaynaklanan belirsizliği aktif olarak yöneten şirket yıllık bilanço döneminin %60’ını katmanlı olarak hedge etmektedir. Aynı zamanda Brent petrol fiyatındaki değişimlere karşılık olarak da, 2019 jet fuel kullanımının %60’ı hedge edilmiştir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN