Pay Piyasası: 2017 3. Çeyrek Sektörel Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (13.11.2017)

Üçüncü Çeyrekte Toplam Kar Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre %56 Arttı…

2017 yılının üçüncü çeyreğinde Havayolu ve Holding sektörlerindeki güçlü kar artışını Büyük Bankalar ve Petrokimya sektörü takip etmiştir. Şirket bazında ise Türk Hava Yolları ve Turkcell en yüksek miktarsal kar artışı kaydeden şirketler olurken, Emlak Konut GMYO ve Yeşil Yapı 3Ç2017’de 3Ç2016’ya göre miktarsal olarak karı en çok azalan şirketler olarak ön plana çıkmıştır.

BİST-Tüm’de 2017 üçüncü çeyrek finansallarını açıklamış 286 şirket bulunmaktadır. Buna göre 3Ç2017 yılı ana ortaklık karı 3Ç2016’ya göre %56 artarak 22.201,7mn TL olmuştur. Kar artışının ana sebebi Havayolu, Holding sektörleri ve Büyük Bankaların karlarındaki artışlardır.

Havayolu sektörü 2017 3. çeyrekte en iyi performans sergileyen sektör olmuştur. Sektörün 3Ç2017 karı 3Ç2016’ya göre 2,2 kat artış göstermiştir. Bu grupta yer alan Türk Hava Yolları, Pegasus ve TAV Havalimanları yüksek kar artışlarıyla BİST-Tüm’deki toplam kar artışına pozitif etki eden şirketler olarak ön planda yer almaktadır.

3Ç2017’de Holdingler de iyi performans sergilemiştir. Bu kategoride yer alan 24 şirketten Sabancı Holding, Koç Holding ve Enka İnşaat yüksek karlar açıklayarak BİST-Tüm’deki toplam karın artışına pozitif katkı yapmışlardır. Diğer taraftan Eczacıbaşı Yatırım, kardan zarara geçmesi sebebiyle bu grupta en negatif etki eden şirket olmuştur.

Büyük Bankalar ise Akbank ve Garanti Bankası’nın güçlü kar artışları sebebiyle en iyi performans gösteren 3. sektör olmuştur.

Petrokimya sektörü Tüpraş, Petkim ve Aygaz’ın karlarındaki yüksek artışlar sebebiyle geçen yıla göre daha iyi performans sergilemiştirler.

Telekom sektöründe yer alan Turkcell ve Türk Telekom da 2017 üçüncü çeyrek karıyla ön plana çıkan şirketler arasında yer almaktadır.

Sektörel olarak ön plana çıkmasa da demir çelik sektöründe yer alan Ereğli Demir Çelik, karındaki yüksek artışa bağlı olarak ve Enerji sektöründe yer alan Aksa Enerji, zarardan kara geçmesine bağlı olarak toplam kar artışına olumlu katkı sağlamıştır.

Diğer taraftan, Gayrimenkul sektörü 3. çeyrekte olumlu bir performans sergileyememiştir. Özellikle Emlak Konut GMYO’nın karındaki yüksek azalma BİST-Tüm’deki toplam kara en olumsuz etkiyi yapmıştır.

Dayanıklı Tüketim sektöründeki Vestel’in kardan zarar geçmesi de 3. Çeyrekte BİST-Tüm’deki karlılığı olumsuz etkilemiştir.

FAVÖK Marjları

Aşağıdaki grafikte sektörel bazda 3Ç2017/3Ç2016 FAVÖK marjları verilmiştir. Buna göre, sektörel bazda FAVÖK marjında en yüksek iyileşme Madencilik, Havayolu ve Demir-çelik sektörlerinde olurken, en fazla düşüşün kaydedildiği sektörler ise Çimento, Medya ve Diğer İmalat sektörleri olarak sıralanmıştır. Madencilik sektörü %46,5 ile en yüksek FAVÖK marjına sahip sektör konumundadır.

Raporun tamamı için tıklayın.