Pasifik’teki kapışma Akdeniz’e taşınıyor

Yazının başına, Sri Lanka’daki terör saldırılarının ağır üzüntüyle oturdum. Küresel bir karanlık güç, 1960’ların sonlarından bu yana, farklı din, farklı mezhep ve farklı dünya görüşlerinden insanları ‘vahşi’ bir operasyonla birbirlerinden nefret edecekleri bir ‘kaos’a sürüklemek adına, ‘kahpe’, ‘insanlık dışı’ saldırılarını arttırarak sürdürmekte. Atlantik’ten Asya-Pasifik’e kayan ‘güç merkezi’, pek çok gerginliği ve bu gerginliklere bağlı belirsizlikleri de beraberinde getirmekte. Çin’in liderliğinde, Asya-Pasifik’in yükselişini sürdürmesi, başta enerji türevleri ve madenler; Asya-Pasifik’in kritik önemdeki hammaddelere kolay ve kesintisiz ulaşabilmesinden de geçmekte. Bu nedenle, Çin açısından ‘kuşak-yol projesi’, zihninizde salt Çin’in ürettiği malları dünyanın her noktasına kolayca ulaştırmak istediği bir proje olarak şekillenmesin. Bunun da ötesinde, Çin’in kritik önemdeki hammaddelere çok sayıda koridordan ulaşabilme becerisini de arttıran bir proje, ‘kuşak-yol’.

Bu nedenle, ‘kuşak-yol’ projesinin Türkiye, Yunanistan ve İtalya üzerinden Akdeniz’e, Avrupa’ya ve esas, Afrika’ya ulaşması gerekiyor. Bu nedenle de, Akdeniz ülkeleri, münhasır ekonomik alanlarında yer alan petrol ve doğalgazı, yakın coğrafya olarak, enerjiye ciddi ihtiyacı olan Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerine; daha uzak bir coğrafya olarak ise Asya-Pasifik’e satmak üzere, aralarında giderek tırmanan bir rekabet yaşamaktalar.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin