‘Pasifik’te denklem hep karışık

Hong Kong’da süregelen protesto gösterilerindeki metotların, ‘pasif direniş’ formatıyla, 2013’deki ‘Gezi olayları’na tıpa tıp benzeyen yönlerini bir kenara koyalım; 1 Eylül’den itibaren 300 milyar dolarlık Çin ürününün ABD’ye ithalatına getirilen yüzde 10 ek vergiyi Hong Kong’daki protesto gösterilerine karşı uygulanan sert müdahaleye de bağlayan Trump’ın mesajlarını da göz ardı etmeyelim; Birleşik Kırallık’ın aralarındaki anlaşmaya uymak zorunda kalmasından dolayı, Hong Kong’u Çin’e devretmesinden dolayı genel bir memnuniyetsizliği olduğu aşikar. Bu nedenle, Hong Kong’un, Pekin-Londra hattında, bugün ve geleceğe dönük müzakereler açısından, Hong Kong’un statüsünün birinci öncelikli konu başlığı olduğu aşikar.

Bu noktada, Çin, yüzde 10 ek gümrük vergisi adımıyla, ABD’nin Trump ile Şi arasında G-20 zirvesinde varılan anlaşmaya da ihlal ettiğini belirtmekte.

Bunun yanı sıra, Çinli yetkililer ABD’nin hamlelerine karşı önlemler alınacağını; ABD’nin anlaşmazlığı çözmek için doğru yoldan saptığını da vurgulamaktalar.
Güney Çin Denizi’yle ilgili anlaşmazlıklar doğrultusunda, Güney Kore ile Japonya arasında bir anda gerginleşen ilişkiler de takip ediliyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin