Oyak Yatırım Haziran Enflasyonu Yorumu – (04.07.2011)

Yıllık enflasyon %6.2 seviyesine geriledi…

Haziran TÜFE (Gerçekleşme):-%1.43
Piyasa beklentisi: -%0.72, Oyak Yatırım Beklentisi: -%0.8
Yıllık TÜFE: %6.24

Haziran ÜFE (Gerçekleşme): %0.01
Piyasa beklentisi: %0.47
Yıllık ÜFE: %10.19

Haziran ayında, gıda fiyatlarındaki %6.4’lük gerileme, TÜFE’deki aylık düşüşü beklentilerin oldukça altına taşıdı. Bu durumda, yıllık enflasyon da %7.2’den %6.2’ye geriledi. Önümüzdeki dönemde de (özellikle yaz aylarına girmiş olmamız nedeniyle), gıda fiyatları enflasyonu sınırlayıcı etki yapacaktır. Gıda fiyatları dışında, diğer alt kalemlerdeki fiyat değişimleri beklentilerimize paraleldir.

Çekirdek enflasyon göstergeleri yıllık %5.5 hedefinin hafif üzerinde gerçeklemiştir. Merkez Bankasının daha önce açıkladığı gibi ithalat fiyatlarının gecikmeli etkileri ve baz yılı nedeniyle yıllık bazda çekirdek enflasyon yükselmiştir. Yakından izlenen H ve I endekslerinde aylık bazda %0.55 ve %0.63’luk artışlar gözlenmiş, yıllık artışlar %5.7 ve %5.3 seviyelerinde yükselmiştir. TCMB para politikası açısından tavır değişikliğine yol açma olasılığı şu an itibariyle çok düşüktür.

ÜFE açısından ise, tarım fiyatlarındaki %3.2’lik düşüş manşeti beklentilerin altına taşımıştır. Fakat özellikle iki aydır TL sepetndeki yaklaşık %5’lık değer kaybına rağmen ÜFE’de iki aylık değişim %0.2 seviyesinde kalmıştır ki bu durum ileride ÜFE’de yukarı yönlü risklerin artmasına sebep olabilecektir.

Haziran ayında gıda fiyatlarındaki rekor düşüşle, yıllık enflasyon Merkez Bankasının yılsonu hedefiyle uyumlu hale gelmiştir. Mayıs enflasyon raporunda da belirttiğimiz gibi gıda fiyatlarının seyri enflasyon açısından ciddi önem taşımaktadır. Haziran ayındaki güçlü düşüşle yıl sonu enflasyon beklentimizi %7 seviyesinde koruyoruz.

Bu arada enflasyon tarafında akılda tutulması gereken riskleri özetlemek gerekirse;

Ekonomideki dengesizliklerin kur yoluyla düzeltilmesine dair yaklaşımın önümüzdeki dönemde olası enflasyonist etkisi,
Alınan önlemlere rağmen gücünü kaybetmeyen iç talep, ÜFE/TÜFE arasında ciddi biçimde açılan makasın önümüzdeki dönemde kapanma ihtimali,
Elektrik fiyat ayarlamalarının son çeyrekte yapılma ihtimali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.