Otomotiv Sektörü / Vakıf Yatırım – (13.07.2017)

Sektör Raporu | Otomotiv

2016 yılında binek araç satışlarında rekor kıran otomotiv sektöründe 2017 yılı, kurlardaki oynaklık ve Kasım 2016’da binek araçlarda gerçekleşen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışları nedeniyle zorlu geçiyor. Öte yandan ticari yük taşımacılığında kullanılan araçların yenilenmesinde ÖTV muafiyeti teşvikinin, ekonomik aktivitedeki yavaşlık ve 3 yıllık bir döneme yayılması nedeniyle etkisinin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyor, böylece hafif araçlar piyasasında %8,0 daralma ile 905.000 adet (önceki beklentimiz: 950.000) araç satılacağını tahmin ediyoruz. Otomotiv sektöründe beklediğimiz talep daralmasıyla birlikte, yerli üretim yapan ihracatçı şirketlerin daha avantajlı olacağını düşünmekteyiz. Bununla birlikte Ford Otosan’ın ve Tofaş Oto’nun getiri potansiyelini sınırlı buluyor, Doğuş Otomotiv hissesinin hedefe göre iskontosu bulunmasına rağmen ÖTV artışından en olumsuz etkilenen şirket olması, pazar payı koruma çabaları ve kur oynaklığının fiyatlama zorluğu yaratması nedeniyle hissenin kısa vadede baskı altında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

ÖTV oranlarının belirlenmesinde motor silindir hacminin yanı sıra aracın ÖTV’ye konu matrahı da belirleyici durumda. Bu nedenle 2017 yılında fiyatı yüksek ithal üst-orta sınıf araçlardaki daralmanın daha derin gerçekleşeceğini, B ve C sınıfı araçlardaki düşüşün nispeten sınırlı olacağını, dahası söz konusu değişikliklerin segmentler arasında bir talep kayması yaratabileceğini ve bu segmente olan talebi olumlu etkileyebileceğini öngörüyoruz. Otomotiv pazarında araçlara olan talebin Ocak-Haziran dönemi satışlardaki dağılımın sonuçlarına göre, yılın geri kalanındaki sonuçlara ilişkin öngörümüzü doğrulamakta olduğunu görüyoruz.

ÖTV artışı ve kurlardaki oynaklık ile birlikte araç kiralama ve ikinci el pazarında hareketlilik yaşanacağını tahmin ediyoruz. Araç kiralama sektöründe beklenen büyümenin otomotiv sektöründe filolara satışın artmasıyla yeni araç talebini desteklemesini bekliyoruz. Böylece pazarda daha yüksek seviyelerde daralmanın önlenebileceğini düşünmekteyiz.

Hükümetin ekonomiyi canlandırmak amacıyla çeşitli sektörlerde teşvikleri artırması ve vergi indirimine gitmesi kiralama sektöründe ticari araç yasağının kaldırılmasını gündeme getirdi. Basında, yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile ticari araçların yeniden kiralanmasının önünün açılacağı haberleri yer alıyor. Haziran 2009’da yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde ticari araç kullanımı, aracın öz malı olma şartına bağlanmış ve böylece ticari araçların kiralanmasının önü kapatılmıştı. Ekonomik yavaşlamadan en çok etkilenen KOBİ’lere yönelik teşvikler göz önüne alındığında, KOBİ’lerin üzerindeki yükü kaldıracak, ticareti canlandıracak bir adım olması nedeniyle kiralama sektöründe ticari araç yasağının kaldırılmasını önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar arasında görüyoruz. Bununla birlikte düzenlemenin operasyonel kiralamanın önünü açacak şekilde yapılmasının ticari segmentteki büyümeyi daha olumlu destekleyeceğini düşünüyoruz.

Doğuş Otomotiv (DOAS) [Hedef Fiyat: 11,52 TL, Yükselme Potansiyeli: %22,3] – Şirket 2017 yılında pazar payının yanında karlılığını korumayı öncelik olarak belirlerken; €/TL’deki oynaklıklar, ÖTV düzenlemelerinin fiyatlar ve talep üzerindeki etkileri nedeniyle şirket açısından zor bir yıl olmaktadır. Doğuş Otomotiv için hedef fiyatımızı 14,11 TL’den 11,52 TL’ye düşürüyor ve uzun vadeli önerimizi “AL” olarak koruyoruz. Hisse için kısa vadeli önerimizi ise “Endekse Paralel Getiri” (daha önce Endeks Üzeri Getiri) olarak güncelliyoruz.

Ford Otosan (FROTO) [Hedef Fiyat: 46,80 TL, Yükselme Potansiyeli: %11,8] – Ford Motor’un 2016’daki sıkı stok politikası sonrası önümüzdeki dönemde rekabetçi pozisyonun yükseleceğini, Ford Otosan’ın ise bu durumdan fayda sağlayacağını öngörüyoruz. İngiltere pazarındaki daralmaya rağmen, Ford markasının pazar payı kazanmasını Ford Otosan ihracatı açısından olumlu buluyoruz. Ford Otosan için hedef fiyatımızı 44,90 TL’den 46,80 TL’ye yükseltiyor ve uzun vadeli önerimizi “AL”dan “TUT”a çekiyoruz. Hisse için kısa vadeli önerimiz ise “Endeks Üzeri Getiri olarak koruyoruz.

Tofaş Oto (TOASO) [Hedef Fiyat: 32,22 TL, Yükselme Potansiyeli: %9,2] – 2016 yılını Egea’nın etkisiyle üretim, satış ve ihracat rekoruyla tamamlayan Tofaş kapasitesini 2017 ilk çeyrekte 450.000 adede yükseltti. Tofaş’ın gelirlerinin %73’ünü ihraç pazarlarından elde edeceği beklentisiyle, yurt içi pazarda öngörülen daralmaya karşı koyabileceğini düşünmekteyiz. Tofaş Oto için hedef fiyatımızı 27,06 TL’den 32,22 TL’ye yükseltiyoruz. Uzun vadeli önerimizi “AL”dan “TUT”a çekiyor, kısa vadeli önerimizi ise “Endeks Üzeri Getiri” olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN