Otomotiv Sektörü / Halk Yatırım – (03.07.2015)

OTOMOTİV SEKTÖRÜ – Haziran 2015

ODD verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç satışları, yılın ilk 5 ayında yaşanan %52,8’lik yıllık yükselişin ardından, Haziran ayında 86,158 adet ile yıllık bazda %43,2 oranında artış gösterdi. Otomotiv sektöründe, Mayıs ayında yaşanan işçi eylemlerinin geride kalmasının yanı sıra, kurlarda yaşanan dalgalanmaya bağlı olarak oluşan fiyat artışı beklentileri ile bir miktar öne çekilen talebin bu yükselişte etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Binek araç satışları ise, Haziran ayında 67,766 adet ile geçen yılın %43,3 üzerinde gerçekleşirken (5AY15’te %45,7 yıllık artış); hafif ticari araç talebi ise yıllık bazda %42,7 artışla 18,382 adete ulaştı (5AY15’te %79,1’lik artış).

Haziran ayı rakamlarına göre, Doğuş Otomotiv’in pazar payı Mayıs ayındaki %22,7 seviyesinden 3,6 baz puan azalarak %19,1’e inerken; Ford Otosan’ın payı 1,8 baz puan, Tofaş Otomotiv’in pazar payı ise, binek araç segmentindeki toparlanmaya (Binek araç segmenti; Haziran: %7,1, Mayıs: %6,8) rağmen, 0,8 baz puan azaldı.

İlk altı aylık sonuçlara göre, Ford Otosan’ın payı geçen yıl aynı döneme göre 2,5 puan yükselişle %12,2 olarak gerçekleşirken; şirketin hafif ticari segmentinde güçlü satış temposunu artırdığını söyleyebiliriz. Tofaş Otomotiv’in pazar payı ise %11,7 ile geçen yıl aynı dönemdeki seviyelerinde. Doğuş Otomotiv’in pazar payında ise, binek araç segmentindeki performansın desteğiyle, aylık bazda 0,4 puanlık artışla %21,5’e yükseliş görüyoruz.

Yılbaşından bu yana, Doğuş Otomotiv %21,5 pazar payıyla lider konumunda bulunuyor; Ford Otosan %12,2, Tofaş Otomotiv ise %11,7 pazar payına sahip.

Yıllık bazda büyüme hızı Haziran ayında artış yönünde. Ayrıca, seçim sonuçlarının politik belirsizliğin olumlu yönde ortadan kalkması ve Euro bölgesindeki toparlanmanın kalıcı olması durumunda, sektörü destekleyici unsurlar da mevcut. Ekonomik aktiviteden de ikinci çeyrekte toparlanma sinyalleri alıyoruz. ODD’nin 2015 yılı binek+hafif ticari araç satışlarına ilişkin beklentisi 900-950 bin adet aralığında korunuyor.

Raporun devamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir