Otomotiv Sektörü / Ata Yatırım – (05.04.2016)

Otomotiv: Yurtiçi Hafif Araç Satışları

Mart 2016: Etkileyici yurtiçi satışlar…

 Hafif Araç (HA) satış hacmi Mart ayında yıllık bazda %0.4 daralarak 83 bin adet seviyesinde gerçekleşti ve ay başında beklentimiz olan 71 bin adedin üzerinde, ay ortasında sektörden edindiğimiz izlenim olan 80-83 bin adet seviyesinin ise üst bandına paralel gerçekleşti.

 Mart ayında Renault en çok pazar payı kazanan (+195 baz puan) oyuncu olurken, Doğuş Otomotiv ve Ford Otosan sırasıyla aylık bazda 176 ve 137 baz puan pazar payı kaybetti. Tofaş ise aylık bazda 31 baz puan pazar payı kaybetmesine rağmen, bu kayıp halka açık rakiplerine göre daha düşük seyretti.

 Mart ayı satış hacmi tarihsel olarak tüm yıl için güvenilir bir gösterge olmaktadır. Bu yüzden güçlü geçen Mart ayının, 2016 yılı için beklentimiz olan yıllık bazda %7 daralma ile 900 bin adet hafif araç büyüklüğü üzerinde yukarı yönlü risk teşkil ettiğini düşünmekteyiz. Nisan ayında bu trendin devam etmesi durumunda pazar beklentimizde yukarı yönlü revizyona gidebiliriz.

 TL’nin EUR karşısında değer kazanması, pazar oyuncularına kampanyalar aracılığı ile satış hacmini arttırma olanağı tanımaktadır. Ek olarak, önümüzdeki dönemde kredi koşulları ve tüketici güveni otomotiv talebine yön veren diğer değişkenler olacaktır.

 Tofaş, devam eden büyüme hikayesi ile en çok önerdiğimiz otomotiv şirketi olmaya devam ediyor. Şirketin yeni sedan aracı iç ve ihracat pazarlarında oldukça olumlu karşılandı. İhracat siparişlerinin yüksek seyrediyor olması, şirketin iç pazara yeteri kadar araç tedarik edememesine vesile oluyor. Bu yüzden Tofaş odağını iç pazarda daha karlı segmentlere ve ihracat pazarlarına çevirerek tercihini pazar payından öte karlılıktan yana kullanıyor. Nisan ayından itibaren Tofaş’ın üretim hattını 2 vardiyadan 3 vardiyaya çıkararak üretim kapasitesini ve pazar payını arttırmasını bekliyoruz.

Raporun devamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN