Otokar Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (13.06.2017)

Otokar Hisse Yorumu

Tavsiye: TUT

Hisse fiyatı 113.00

Hedef fiyat TL 118.60

Getiri potansiyeli %5

SSM sonrası tavsiyemizi indirdik

Otokar, 250 adet Altay Tankı’nın üretimini kapsayan teklifinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından reddedildiğini ve ihtiyacın düzenlenecek yeni bir ihale ile giderileceğini açıkladı. Otokar’ın açılacak yeni ihaleye girme ihtimalini yüksek görmekle birlikte, ihale şartlarında ve zamanlamasındaki belirsizliklerin varsayımda bulunmayı engellemesinden dolayı, Altay Tankı Projesi’ni değerlememizden çıkarmaya karar verdik. Otokar’da tavsiyemizi TUT’a indiriyoruz ve 12 aylık hedef fiyatımızı 118,60 TL olarak belirliyoruz.

Otokar’ın teklifi reddedildi – Otokar’ın seri üretimin ilk bölümü olan 250 adet Altay Tankı’nın üretimi için yaptığı teklif, başta fiyat olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından reddedildi. Otokar 500 milyon dolar büyüklüğündeki sözleşme ile dört adet prototip geliştirmiş ve bu sözleşmedeki özel koşullar neticesinde rekabet olmaksızın teklif yapma hakkına sahip olmuştu.

Yeni ihale için açıklama bekleniyor – SSM, seri üretim için yeni bir ihale süreci başlatacak. Otokar, SSM’den ihaleye ilişkin yapılacak açıklamalar sonrasında ihaleye katılıp katılmama konusunda kararını verecek. Otokar haricinde ihaleye teklif vermesini beklediğimiz şirketler, yerli zırhlı araç üreticileri BMC ve FNSS.

Zırhlı araç piyasasında artan rekabet – Yerli zırhlı araç üreticileri arasında son dönemde artan bir rekabet görüyoruz ve bu nedenle 1Ç17’de Otokar’ın savunma segmentindeki marj daralmasını önemli buluyoruz. Göreceli olarak yerleşik sayabileceğimiz BMC ve FNSS’nin yanında Katmerciler ve Tumosan’ın önümüzdeki dönemde daha büyük tehdit teşkil etmesi mümkün.

1Ç17 sonuçları sonrası tahminlerimizi aşağı çektik – 1Ç17’de savunma segmentinde beklentimizden düşük marj kaydedilmesi sonrası FAVÖK tahminlerimizi 2017 ve 2018 yılları için sırasıyla %6 ve %5 oranlarında
aşağıya çektik. 2017 net kar tahminimiz %6 gerileyerek 64 milyon TL olurken, 2018 tahminimiz %11 düşüş ile 103 milyon TL oldu.

Tavsiyemizi TUT’a indirdik – Otokar için tavsiyemizi TUT’a indirirken, 12 aylık hedef fiyatımızı 145,40 TL’den 118,60 TL’ye çektik. Artık değerlememize dahil etmediğimiz Altay Tankı Projesi, hedef fiyatımıza hisse başına 23 TL katkı yapıyordu.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin