Otokar Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (04.04.2017)

Otokar Hisse Yorumu

Hisse senedi fiyatındaki gerileme fırsat sunuyor

Tavsiye: AL

Hedef fiyat: TL 145.40

Getiri potansiyeli: %22

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) 7 Mart’ta 2017-2021 Stratejik Planı’nı açıklamasının ardından yatırımcılar Otokar hissesi için görüşlerini şiddetli şekilde aşağıya çektiler. Yatırımcıların toplu üretimin ilk iki yılındaki hacimleri toplam proje büyüklüğü ile ilişkilendirdiğini ve proje değerini düşürdüklerini düşünüyoruz. Bu görüşe katılmıyoruz ve Otokar’ın SSM’ye sunduğu teklife bağlı kalarak, 250 tankın beş yıl içerisinde teslimini öngören varsayımımızı koruyoruz. Bizce son dönemdeki olumsuz hisse performansı Otokar’ın temel göstergeleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle 145,40 TL hedef fiyat ile tavsiyemizi AL’a yükseltiyoruz.

SSM’nin planı Altay değerlemesini azalttı – 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde Altay Tankı toplu üretimi ile ilgili zaman tablomuzu güncelledik. Yeni plan, önceki beklentilerimize göre üretim başlangıcında 2 yıllık bir gecikmeyi ve ilk iki yılda düşük hacmi işaret ettiğinden dolayı proje değerlememizde %13 düşüşe yol açıyor. Hesaplamalarımıza göre projenin net bugünkü değeri 553mn TL (önceki: 635mn TL) ve şirket değerine hisse başına 23,00 TL katkıda bulunuyor.

Al Jasoor sahneye çıkıyor – Otokar ve BAE merkezli Tawazun Holding’in ortak girişimi olan Al Jasoor, BAE ordusu ile 8×8 zırhlı araçların teslimatı ile ilgili olarak 661mn Dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. Ürün ailesine eklenecek ek araçlarla Al Jasoor’un 2018-2023 yılları arasında 107mn ABD doları FAVÖK üretmesini ve şirket değerine hisse başına 4,50 TL katkıda bulunmasını bekliyoruz.

Yavaş ihale süreci negatif etkide bulunuyor – Savunma segmentinde ihale süreçlerindeki yavaşlamayı göz önünde bulundurarak, Otokar’ın 4Ç17 öncesinde yeni sipariş almayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle zırhlı araç satışı tahminimizi 418 adetten 364 adete düşürdük. Bu rakam yıllık bazda %21 düşüşü ifade ediyor. Ayrıca ileriye dönük satış tahminlerimizi de 400 adet üzerindeki hacimlerin kalıcı olamayabileceği varsayımı ile aşağı yönlü revize ettik. Bu faktörleri hesaplamamıza kattığımızda Otokar’ın mevcut işlerini 117,90 TL olarak değerliyoruz.

Tavsiyemizi AL’a yükselttik – Otokar hisselerinde son dönemde görülen satışların temelsiz olduğunu ve olumsuz beklentilerin fiyatlandığını düşünüyoruz. Bu nedenle Otokar için hedef fiyatımızı 148,30’dan 145,40’a indirirken, tavsiyemizi AL’a yükseltiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin