Otokar Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (04.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Hafif Olumlu

Mevcut Hisse Fiyatı: 102.40 TL

Hedef Hisse Fiyatı: 115.25TL

Potansiyel Getiri: 13%

Beklentilerin üzerinde karlılık

 Otokar 3Ç16’da 17mn TL net kar açıklamıştır. Bu rakam bizim (18mn TL) beklentimizle uyumlu iken ve piyasa (15mn TL) beklentisinin üzerindedir.

 Satış rakamı bizim tahminimiz ile uyumlu iken piyasanın biraz üzerindedir FVAÖK marjı ise beklentilerin yaklaşık 1 puan üzerindedir.

Savunma sanayi araç satışları bu çeyrekte öne çıktı

 3Ç16’da toplam satış hacmi yıllık bazda %12 azalırken, net satış geliri %23 artmıştır. Burada iyi fiyatlama ve ürün miksinin yanısıra zayıf TL’nin de etkili olduğu kanısındayız  Savunma sanayi gelirlerinin toplam içindeki payı geçen sene aynı dönemde %23 iken 3Ç16’da %35 olmuştur. Bilindiği üzere yüksek marjlı savunma sanayi araç teslimatları genellikle yılın ikinci yarısında gerçekleşmektedir.

Borçluluk arttı

 Şirketin net borcu çeyrek esnasında 708mn TL’den 821mn TL’ye yükselmiştir. Bu rakam 4.1x net borç/FAVÖK oranına işaret etmektedir.

3Ç16 sonuçlarının hisse etkisinin hafif olumlu olmasını bekliyoruz

 Şirket, karlılık anlamında piyasa beklentilerini aşmıştır. EP tavsiyemizi sürdürüyoruz

 Hatırlanacağı üzere, Otokar Altay projesi seri üretimi için teklifini Ocak ayında sundu. Değerlememiz söz konusu projeyi içermektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN