Otokar 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (01.08.2019)

2Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri
Kapanış Fiyatı (TL): 125,20
Hedef Fiyat (TL): 160,00
Uzun Vadeli Öneri: AL 

Her açıdan güçlü sonuçlar; “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz (+)

Otokar, 2Ç19’da beklentilerin %26 üzerinde 206 mn TL net kâr açıkladı (2Ç18: 51 mn TL net zarar). Kâr marjı yüksek ihracat gelirlerinin etkisiyle tahminimizden güçlü gerçekleşen ciro performansı ve operasyonel marjlar, net kârdaki sapmanın ana unsuru oldu. Şirket hisselerinin son 1 ayda BIST100 endeksinden %4 ile sınırlı oranda pozitif ayrışmasını da göz önünde bulundurarak, her anlamda beklentimizden güçlü gelen 2Ç sonuçlarının hisse fiyatına olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz. Hatırlatmak gerekirse Otokar için hedef fiyatımızı 160 TL’ye yükseltirken (16.07.2019: Vites Büyütüyor), kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri”ye ve uzun vadeli önerimizi “AL”a revize etmiş, 2019 Strateji Güncelleme raporumuzla da (17.07.2019: Fırsatlara Odaklanma Zamanı) hisseyi model portföyümüze eklemiştik. 2Ç sonuçlarının ardından tahminlerimizde ve önerilerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyor, Şirket ile ilgili olumlu görüşümüzü sürdürüyoruz.

• İhracatın etkisiyle güçlü satış büyümesi – Otokar’ın 2Ç19’da net satış gelirleri beklentimizin %15, piyasa beklentisinin %8 üzerinde yıllık bazda %267 artışla 865 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Beklentimizden güçlü oluşan ihracat gelirleri, cirodaki sapmanın ana unsuru oldu. Bu dönemde Şirketin yurt içi satış gelirleri yıllık bazda %9,4 gerilerken, ihracat gelirleri 7 kat artarak 732 mn TL’ye ulaştı ve böylece ihracatın toplam ciro içindeki payı %84,7’ye yükseldi (2Ç18: %38). Ürün grubu bazında ise, BAE projesi kapsamındaki zırhlı araç teslimatlarının etkisiyle savunma sanayi araç satışları 474 mn TL’ye sıçrama kaydederken (2Ç18: 814 bin TL), Bükreş Belediyesi’ne gerçekleşen otobüs satışlarının ağırlıklı etkisiyle ticari araç satışları ise yıllık bazda %72 artarak 318 mn TL’ye yükseldi.

• Beklentimizin üzerinde operasyonel kârlılık – Şirketin 2Ç19’da FAVÖK’ü beklentimizin %17, piyasa beklentisinin %11 üzerinde 224 mn TL seviyesinde gerçekleşti (2Ç18’de 32 mn TL eksi FAVÖK kaydetmişti). Kâr marjı yüksek ihracat gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi, hem operasyonel kârın mutlak anlamda tahminlerimizin üzerinde gelmesine hem de FAVÖK marjı seviyesinde daha yüksek operasyonel marjların oluşmasına neden oldu. Operasyonel olmayan tarafta ise, Şirketin özkaynak yöntemiyle konsolidasyona dahil ettiği Al Jasoor’dan elde ettiği 15 mn TL’lik katkı net kârı destekleyen bir diğer unsur oldu.

• Net borç/FAVÖK rasyosunda düşüş – Şirketin 1Ç19 sonu itibariyle 814 mn TL olan net borç pozisyonu 2Ç19 sonu itibariyle 1,02 mlr TL’ye yükselse de, operasyonel kârlılıktaki güçlü artış sayesinde net borç/FAVÖK rasyosu 3,41x’den 2,06x’ya geriledi.

• Değerleme ve öneri – Şirketi, i) hem askeri hem de ticari segmentte küresel ölçekte artan büyüme potansiyeli, ii) yeni nesil araçlarla zenginleştirdiği geniş ürün gamı ve iii) TL’deki olası zayıflamaya karşı korunaklı operasyonel yapısı ile beğenmeye devam ediyor, her anlamda beklentimizden güçlü gelen 2Ç sonuçlarının hisse fiyatına olumlu yansımasını bekliyoruz. BAE projesi kapsamındaki zırhlı araç teslimatlarının seyrine duyarlılığı yüksek olan (ki bizce Şirket ile ilgili en önemli risk unsurlarından biridir) Şirkete yönelik tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz. Otokar için 160 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı ve tavsiyemizi koruyoruz (KVÖ: “Endeksin Üzerinde Getiri”, UVÖ: “AL”).

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN