Otokar 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (06.11.2018)

Otokar 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Fiyat (TL) : 74,0
Hedef Fiyatı (TL) : 96,8
Yükselme Potansiyeli : 30,8%
Öneri / Kısa Vade : Endeksin Üzerinde Getiri
Öneri / Uzun Vade : A L

Alım için uygun zaman…
Otokar’ın, 2018 yılının ilk dokuz ayında özellikle zırhlı araç satışlarındaki daralmanın etkisiyle ciro ve kârlılıkta yaşadığı kayıpları, BAE ve Bükreş siparişlerinde 4.çeyrekte başlamasını beklediğimiz teslimatlarının desteğiyle büyük ölçüde telafi edeceğini öngörüyoruz. Söz konusu teslimatların sonraki çeyreklerde artmasıyla, iyileşmenin 2019 yılında daha da belirginleşeceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla, geçen yıla göre zayıf finansal sonuçlar ve Altay Tankı seri üretim projesinde yer alamamasının etkisiyle yılbaşından bu yana endekse göre yaklaşık %26 negatif ayrışan hissede, mevcut fiyat seviyesinin alış için cazip olduğunu düşünüyoruz. Tahminlerimizde yaptığımız güncellemeler sonucunda Otokar için 12 aylık hedef fiyatımızı 87,3 TL’den 96,8 TL’ye ve kısa vadeli önerimizi “Endekse Paralel Getiri”den “Endeksin Üzerinde Getiri”ye yükseltiyor, uzun vadeli önerimizi ise “AL” olarak devam ettiriyoruz.

BAE ve Bükreş siparişlerinde başlamasını beklediğimiz teslimatların, son çeyrek ve daha belirgin olarak 2019 finansallarını olumlu etkilemesini bekliyoruz – Otokar’ın, 2017 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kurduğu ortak girişim şirketi (Al-Jasoor), BAE Silahlı Kuvvetleri’ne 8×8 zırhlı araç tedarikine yönelik 6 yıllık toplam 661 mn $ tutarında bir sözleşme imzalamıştı. Söz konusu proje kapsamında teslimatların bu yılın son çeyreğinde başlamasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra, Şirketin bu yıl içerisinde Bükreş Belediyesi’nden aldığı 400 adetlik otobüs siparişi kapsamındaki teslimatların da son çeyrekten itibaren başlaması ve ağırlıklı kısmının 2019 yılının ilk yarısında tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Şirketin, söz konusu sipariş teslimatlarının da desteğiyle, yılın ilk dokuz ayında operasyonel göstergelerinde yaşanan kayıpları önemli ölçüde telafi edeceğini; 2019’da ise söz konusu siparişler kapsamında gerçekleşecek yüklü teslimatlarla birlikte operasyonel performansta önemli bir iyileşme kaydedeceğini öngörüyoruz. 2019 yılında Şirketin ciroda yaklaşık %52 ve FAVÖK’te %65 büyüme kaydedeceğini öngörüyoruz.

Bakiye siparişlerde uzayan vade ile artan öngörülebilirlik  Şirketin, 2013- 2016 döneminde yıllık ortalama ~%22 artışla 441 mn TL’ye yükselen bakiye siparişleri, 2017 yılı sonunda 1,7 mlr TL’ye, 3Ç18 sonu itibariyle ise yeni siparişlerin eklenmesi ve kur etkisiyle 3,6 mlr TL’ye ulaşmıştır. Bakiye siparişlerin tamamının döviz cinsi olması (%81’i $, %19’u € bazlı) ve yaklaşık 6 yıla uzayan vade yapısı ile geçmiş dönemlere kıyasla daha öngörülebilir bir yapıya kavuştuğunu düşünüyoruz.

İhracatın payında artış ile daha dengeli gelir yapısı – Otokar’ın, son 5 yıllık dönemde ihracat gelirlerinin toplam cirosundaki payı önemli yükseliş kaydetmiştir (9A18: %45, 2013: %16). Bu gelişim, Şirketin yurt içi satışlara olan bağımlılığını azaltarak, pazar ve kur riskini dağıtan daha dengeli gelir yapısına ulaşmasını sağlamaktadır. Şirketin, i) son dönemde aldığı siparişlerle küresel olarak artan bilinirliği, ii) rakiplerine göre sahip olduğu maliyet avantajı, iii) askeri ve ticari segmentlerde sunduğu geniş ürün portföyü ve iv) Altay Tankı geliştirme projesinin mühendislik kabiliyetinde yarattığı katma değer sayesinde, yurt dışı pazarlarda (askeri segmentte Körfez ve Afrika ülkeleri, ticari segmentte Avrupa) büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

– Riskler – Başta askeri segment olmak üzere kâr marjı yüksek ihracat gelirlerinin payında azalma, borçlulukta olası artış, tahminlerimize, hedef fiyatımıza ve tavsiyemize yönelik aşağı yönlü risklerdir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN