Otokar 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (22.02.2017)

Altay tankı üretim beklentileri hissenin aşağı yönlü hareketini sınırlıyor

Öneri: “TUT”

Yükselme Potansiyeli:* -38%

BAE’de kurulan yeni ortak girişim şirketi kuvvetli büyüme potansiyeli taahhüt ediyor Otokar’ın sahip olduğu Otokar Land Systems Limited LLC (Otokar LS) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yerleşik Tawazun Operations Company LLC (Tawazun)’un iştiraki Heavy Vehicles Industries LLC (HVI) BAE’de ve bölgedeki diğer ülkelerde savunma sanayi faaliyetlerinde bulunmak için BAE’de Al Jasoor Heavy Vehicles Industries LLC” (Al Jasoor) adında yeni bir ortak girişim şirketi kurdu. Otokar LS’nin ve HVI’nin sırasıyla %49 ve %51 pay sahibi olduğu yeni ortak girişim şirketinin kuruluş sermayesi 36.6 milyon TL olarak açıklandı. Yeni kurulan ortak girişimin faaliyetlerinden Otokar’ın doğrudan elde edeceği gelirler gerçekleştirilecek araç ihracatı, demonte kit (CKD – Completely Knocked Down) satışları, teknik danışmanlık ve benzeri hizmet gelirleri ile Al Jasoor’dan alacağı temettülerden oluşacak.

BAE ordusundan yeni siparişlerin devamı da gelebelir Otokar bu haftanın başında yeni kurulan ortak girişim şirketinin BAE ordusunda kullanımı için 8X8 zırhlı araç tedariki için ihale aldığını açıkladı. İlk aşama olarak BAE Silahlı Kuvvetleri ile Tawazun arasında Otokar’ın dolaylı olarak % 49 pay sahibi olacağı Al Jasoor’a devredilmek üzere, 6 yıllık toplam 661 milyon USD tutarında satış için sözleşme imzalandığı açıklandı. Teslimatların 2Ç18’de başlamasıyla yeni proje Otokar’ın 2018 yılında satış gelirlerinde ve FAVÖK rakamlarında ciddi büyüme neden olacak. BAE ordusunun envanterine girdiğinde, bunu başka yeni projelerin izlemesinin olası olduğunu düşünüyoruz.

Altay tank projesi Otokar 2014 yılında Altay tankı için PV1 ve PV2 prototip üretimlerini tamamlamıştı. Nisan 2015’de başlayan sistem kalifikasyon testlerinin ardından 18 Ocak 2016’da Otokar Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na 250 adet tankın seri üretimi ve lojistik destek faaliyetleri için teklifini sunmuştu. 29 Ağustos 2016’da ise Otokar nihai teklifini SSM’e sundu. Altay tankının geliştirme projesini başından beri yürüten Otokar’ın Altay tankı ile ilgili know how’na sahip olduğu görüşüyle şirketin tankın seri üretime en uygun üretici aday olduğunu düşünüyoruz. Ancak SSM’nın Altay tankının tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda seri üretimin başka yerli bir savunma sanayi üreticisine verilmesinin olasılıklar dahilinde olduğunu belirtmekte fayda var. Avusturya hükümetinin 26 Kasım 2016’da Türkiye’ye silah ambargo kararından Tümosan’ın tank motoru geliştirmek için işbirliği içinde olduğu Avusturya’lı AVL List GmbH ile görüşmelerin iptal edilmesi, Otokar’ın ilk fazdaki 250 adet tankın seri üretimi için Alman MTU’nun tank motorunu tedarik planı nedeniyle bir engel oluşturmuyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin