OPEC Açıklamaları Öncesinde Senaryolar

Onur Erkan Yıldız – 28.09.2016

Bugün Petrol fiyatları için önemli bir gün. Cezayir’de gerçekleştirilen görüşmeler hakkında nihai sonuç bugün açıklanacak. Petrol fiyatlarında oluşan volatilite oldukça artmış durumda. Ham Petrol 44.00 – 46.50 bant aralığında sert hareketler gerçekleştiriyor. Olası sonuçlar öncesi yaşanan volatilitenin bu kadar sert olması, sonuçların açıklanması ile birlikte büyük fiyat hareketlerinin olabileceğini de gösteriyor. Şuan dünya genelinde günlük bazda en büyük petrol üreticilerinden ilk dördünü sıralarsak;

1-) Rusya ( 9.5 milyon varil ort.)
2-) Suudi Arabistan ( 8.3 milyon varil ort.)
3-) Amerika Birleşik Devletleri ( 5.4 milyon varil ort.)
4-) İran ( 3.8 milyon varil ort.)

Evet bu dört ülke arasında üretim tarafında büyük bir yarış söz konusu. Özellikle İran agresif tavırları ile her geçen gün üretimini biraz daha artırmakta. İran’ın bu tavrı ile birlikte, pazar payını kaptırmak istemeyen diğer ülkeler de üretim miktarlarını düzenli olarak artırıyor. Tabi yaşanan arz fazlası ile birlikte de Petrol fiyatlarında yükselişler sınırlı, düşüşler ise biraz daha kalıcı hareketler oluyor.

İşte 26-28 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen bu görüşmelerde öncelikli amaç üretimde kısıntıya gitmek. Gayrı resmi bir görüşme olmasına rağmen Cezayir Enerji Bakanı Nureddin Buterfe “ Bu hafta üretim dondurma kararı alınabilir “ açıklamasıyla birlikte görüşmenin önemini artırmıştır.

Suudi Arabistan tarafından ise “ Üretim dondurma kararını İran onaylarsa bizde onay veririz “ açıklaması geldi. Oldukça yapıcı olan bu açıklama ile birlikte Petrol fiyatlarında yukarı yönelim artsa da İran tarafından olumu ve somut bir cevap gelmemesinden dolayı bu yükselişler sınırlı kaldı. İran Petrol Bakanı tarafından dün yapılan “ Bu hafta karar haftası değil “ açıklaması ile aslında İran cevabını vermiş oldu. İran’ın petrol üretim seviyesini dondurması aslında pek de muhtemel görünmüyor. Buna en büyük neden bu seviyelerde gelecek bir üretim dondurma kararı ile İran, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimde çok gerisinde kalacaktır. Tabi bu durumda İran için yeni pazarlara ulaşılması ihtimalini azaltacaktır. Dün son yapılan açıklamalarda ise Suudi Arabistan tarafından “ Cezayir’deki toplantı danışma amaçlı “ açıklaması geldi. Bu açıklama ile birlikte uzlaşma ihtimallerinin de düştüğünü söyleyebiliriz.

Gün içinde Türkiye saati ile 17:00 gibi açıklamaların gelmesi bekleniyor. Hemen akabinde 17:30 ‘ da ise Ham Petrol Stokları verisi gelecek. Özetlersek ABD seansının açılışı ile birlikte gün içinde Petrol fiyatlarında sert hareketler görmeye devam edebiliriz.

Ham Petrol Fiyatlarını teknik anlamda incelersek;

crudefuth4

44.00 destek seviyesi ile 46.50 direnci arasında bant hareketlerine devam eden Ham Petrol fiyatları, 17:00 gibi gelecek olan toplantı açıklamaları ile birlikte bu bant dışına çıkabilir. Üretimde dondurma kararı çıkmaması durumunda 44.00 desteğini kırarak 43.20 seviyesi hedeflenebilir. Olumlu bir karar açıklanması ile birlikte de tekrar 46.50 direnç seviyesini test edebiliriz. 46. 50 seviyesi geçilebilirse 47.70 hedef fiyat olabilir.

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin