Haftaya genel bakış

Onur Erkan Yıldız – 06.06.2016

Geçen hafta Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam rakamaları ile başlangıç yapalım. 38 000 kişi istihdam edildi , işsizlik % 4.7 ve ortalama saatlik kazançlar % 0.2 artış gösterdi. Bence çok kötü bir senaryo ile karşı karşıya değiliz ki zaten bir haftaya herkes unutacaktır. Genel olarak yatırımcılar da soru işareti bırakan nokta istihdam 38 000 gibi komik bir rakam iken işsizlik nasıl bu kadar düşer. Bunun bir nedeni ABD’de yaşanan grev ama bana göre en önemli nedeni doygunluk. İstihdam’a doygun bir ABD, işsizliği tarihi rekor seviyelerde ki ABD, kazanç olarak dünyanın bir numarası olan ABD. Benzer olan tüm açıklamalarımda da bahsettiğim gibi ABD faiz arttırımına hazır, temeli sağlam fakat Dünya ABD tarafından yapılacak faiz arttırımlarına hazır olmadığı için faiz arttırımları yapılamıyor. Küresel piyasalarda ki riskler devam ettiği sürece ABD’nin resesyon ihtimallerinin de artacağını düşünüyorum.

Haftanın ilk işlem gününe FED üyesi Rosengren’in açıklamalarıyla başladık ve kendisi ” Kademeli arttırımlar için yeterli büyüme bekliyorum ” dedi. Konuyla alakalı olarak bir cevap verilecekse, bende aynı fikirde olduğumdan bahsedebilirim. Büyüme rakamları yeterli olabilir fakat kademeli arttırımların devam edebilmesi için enflasyon ve küresel piyasalardaki riskler göz ardı edilemez. FED tarafından Haziran ayı için faiz arttırımı ihtimalini çok düşük buluyorum. Brexit öncesinde riski göze alamalazlar. ABD ve İngiltere gizli kardeşlerdir, biribirilerine riske atamazlar. Fakat güvercin bir Yellen karşımıza çıkmayabilir, daha sert ve ihtimalleri canlı tutan açıklamalarla karşı karşıya kalabiliriz. Tüm ihtimalleri göz önüne alarak dikkatli olmanızı öneririm.

Şimdi Teknik İncelemelerde Bulunalım;

EUR/USD:

euro-dolar-06062016

Fed’in faiz arttırım ihtimallerini canladırması ile Mayıs ayı başından bu yana düşüş trendini koruyan EUR/USD paritesi, düşüş kanalının bitiş noktasında, yukarı yönlü toparlanma isteğinde olduğuna işaretlerini kanal sonunda ki hareketleri ile belirtmekteydi. Tarım Dışı İstihdam rakamları ile sert yükselişini tamamlayan parite, bu akşam saat 19:30 ‘ da Janet Yellen açıklamaları ile tekrar fiyatlanabilir. Önemli fiyat noktaları Yukarıda 1.1370 ve aşağıda 1.1225 olacaktır.

DXY ( Dolar İndeksi):

dolar-endeksi-06062016

Tarım Dışı İstihdam ile sert düşüş yaşayan ABD dolar indeksi için iki önemli fiyat noktası 94.70 ve 95.90 olacaktır. DXY’ de Yellen açıklamaları ile tekrar şekillenebilir.

XAU/USD ( Ons Altın) :

altin-06062016

EUR/USD paritesine benzer olarak düşüş kanalı sonrasında toparlanma isteğini belli ederek, Tarım Dışı İstihdam rakamları ile sert yükseliş yaşayan ons altın fiyatları için 1236$ ve 1248.50$ önemli olacaktır. 1225$ – 1227$ fiyat aralığı üzerinde kaldığı sürece alım yönlü baskı artabilir.

GBP/USD:

gbp-dolar-06062016

Brexit öncesi açıklanan anketler de ayrılma yönünde ihtimallerin artması ile düşüşlerini hızlandıran GBP/USD paritesinde, referanduma kadar düşüşlerin sürme ihtimali daha yüksek görünüyor. Kötü Tarım Dışı İstihdam rakamlarına rağmen düşüşünü koruyan GBP/USD için yukarı yönlü ataklarda 1.4500 önemli bir nokta. Aşağı yönlü kırılımlarda ise 1.4440, 1.4405 ve 1.43700 önemini koruyacaktır.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin