Önümüzdeki Haftanın Piyasa Beklentileri / Bizim Menkul – (14-18 Ağustos 2017)

GEÇTİĞİMİZ HAFTA PİYASALARDA NELER OLDU? ÖNÜMÜZDEKİ HAFTANIN PİYASA BEKLENTİLERİ NELER?

Haftanın son işlem gününe negatif bir seyirle başlayan Borsa İstanbul gün içinde 106.000 sınırına kadar gevşedikten sonra hafif toparlanarak günü %0,78 gerilemeyle 106.963 seviyesinde bitirdi. Endeksin haftalık değer kaybı %1,46olurken 4 haftadır arka arkaya yükselen endeksin yükseliş serisi de bozulmuş oldu.

Haftanın ilk işlem gününe alıcılı başlayan Borsa İstanbul, seansında devamında da bu seyri koruyarak rekorlarını tazelemişti. Global risk alma iştahındaki artışın ve özellikle de büyük merkez bankalarının genişleyici para politikalarını devam ettirecekleri beklentisi gelişmekte olan ülkelere olumlu yansıdı ve BİST100 endeksi ilk işlem gününü %1,14 yükselerek 1.236 puan artışla 109.781 puandan rekor ile tamamladı. Takip eden gün ise endeks 110 bin seviyesini aşarak 110.321 puanla kendi rekorunu kırdı. Fakat aynı gün beklentinin altında gelen sanayi üretim verisiyle birlikte negatife döndü. Çarşamba günü bankacılık endeksinin gerilemeye başlamasıyla ve hemen ardından gelen ABD – Kuzey Kore gerginliği ile endeks yönünü negatif olarak teyit etti.

Salı günü takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi açıklandı. Haziran ayında yıllık %3,4 artarken, arındırılmamış verilerle % 3,6 düşüş yaşadı. 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %7,3 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. En yüksek artış ise %29,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Perakende satış hacmi Haziran ayında yıllık %1,1 artarken perakende ciro hacmi yıllık %12,3 arttı. Haftanın son işlem gününde TCMB cari açık verilerini yayınladı.

Buna göre cari işlemler açığı Haziran ayında 3.76 milyar dolar gelerek yılın ilk yarısında 20.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında 5.24 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen veri ise 5.36 milyar dolara revize edildi. Net hata ve noksan Haziran’da 987 milyon dolar fazla verdi ve Ocak – Haziran döneminde 4.47 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu haftanın beklenen verisi ABD’den gelen enflasyon verisiydi. ABD’de Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre enflasyon Temmuz ayında aylık bazda %0,1 seviyesinde gerçekleşerek % 0,2’lik beklentinin altında kaldı.

Haftaya 3,53 seviyelerinde başlayan USD/TL hafta boyunca bugün açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentisiyle dar bir bantta hareket etti. 3,52 seviyelerinin test etse de hafta kapanışında tekrar 3,54 seviyelerine doğru yükseldi. Euro tarafında ise Euro’nun küresel yükselişine paralel olarak rekor seviyelerin test edilmesine devam edildi. 4,15 seviyelerinde haftaya başlayan Euro/TL 4,19 seviyelerini test etti. Haftanın son işlem gününde ise 4,18 seviyesinden işlem görüyor.

Aynı durum tahvil tarafında da geçerli. Gösterge tahvil faiz oranı %11,59 ile haftaya başladı Cuma günü rekor %11,76 seviyesini gördü ve gevşedi. Son işlem gününde 11,72 seviyesinde. Haftaya damgasını vuran olay ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik oldu. Bu gerginlikten faydalanan araçların başında altın geliyor. Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü, 1.284 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K17 çarpanına göre %31 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %16 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 satış, FAVÖK ve net kar büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerine paraleldir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11.17 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,78 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,88 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

Bizim Menkul Değerler haftalık bülteni için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI İÇİN TIKLAYIN!..

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş