Önümüzdeki Haftanın Piyasa Beklentileri / Bizim Menkul – (15-19 Ocak 2018)

GEÇTİĞİMİZ HAFTA PİYASALARDA NELER OLDU? ÖNÜMÜZDEKİ HAFTANIN PİYASA BEKLENTİLERİ NELER?

Bu hafta piyasalar ABD TÜFE verisine odaklanmışken hafta ortasında Çin’in ABD tahvillerine yapılan yatırımları azaltacağına dair söylentilerle çalkalandı. Dolar endeksinde geri çekilmeler, Euro/dolar paritesinde 1,2140 ile son 3 yılın zirve seviyelerini gördük. Euroyu destekleyen bir diğer gelişme de Almanya’dan gelen koalisyon görüşmelerinde başarı sağlanacağına ilişkin haberler ve ön görüşmelerin olumlu sonuçlandığı açıklaması oldu. Yurtiçinde ise OHAL’in yeniden uzatılması ve Bahçeli’nin Erdoğan’a destek mesajları ana gündemimizi oluşturdu. TL bu gelişmeler altında dolar karşısında bir aşağı bir yukarı hareket etti diyebiliriz. Haftaya 3,78 sınırında başlayan dolar/TL hafta içinde 3,7313’e kadar geriledi, sonrasında 3,80’in üzerine çıktı ve haftanın son işlem gününde tekrar 3,75’li seviyelere geriledi. Euro/TL de 4,53’ten başladığı haftada 4,48’in altına sarkmasına rağmen euro’nun uluslararası piyasalarda değer kazanmasıyla haftayı 4,56 sınırında kapattı. Haftaya %13,33’ten başlayan gösterge tahvil faizi hafta içinde en yüksek %13,51 seviyesini gördükten sonra haftayı %13,39’dan tamamladı. Düşük dolardan güç alan altın fiyatları 2017’nin sonlarında başladığı yükseliş eğilimini koruyor. 1.302 dolardan başladığı yeni yılda altının ons fiyatı bu hafta 1.330 doların üzerini gördü ve haftayı 1.318 dolardan kapattı. ABD endeksleri rekora doymuyor. Dow Jones Endeksi 25.571 puanla kapanış yaparak tüm zamanların kapanış rekorunu kırmış oldu.

Pazartesi açıklanan Kasım ayı arındırılmış sanayi üretim verisinde yıllık artış %7 oldu. Alt sektörlere baktığımızda dayanıklı tüketim malları aylık %1,4 yıllık %2,6 azalmış olması olumsuz yorumlanabilse de diğer kalemlerdeki artışlar olumlu. Kasım ayında %7 gibi büyüme gösteren sanayi üretimi dördüncü çeyrek GSYH büyümesinin beklentileri karşılayacağı ve hatta üstüne çıkacağına dair pozitif sinyaller vermiş oldu. Ayrıca OHAL’in yeniden uzatılacağı ve MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklaması gündemi oluşturdu. Dünya Bankası, Türkiye’nin 2017 yılına ilişkin büyüme tahminini %6,7’ye yükseltti, 2018 beklentisini ise %3,5’te sabit tuttu.

Çarşamba günü Çin’den gelen ABD tahvillerine yapılan yatırımların azaltılacağına yönelik dedikodular küresel piyasalar üzerinde kısa süreli dalgalanmalar yarattı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin iki gün içerisinde %2,597 seviyesine kadar yükseldiğini gördük. ABD stok rakamlarında yaşanan gerilemeden güç alan petrol fiyatları güçlü duruşunu sürdürürken brent tipi petrol fiyatı 69 doların üzerine çıktı.

Perşembe günü ABD’de gelen ÜFE verisinin beklentileri karşılamaması sonrası Euro/dolar paritesi hızlı bir şekilde 1,20’nin üzerine çıktı. Almanya hala hükumet kuramamış olsa da açıkladığı ekonomik veriler göz dolduruyor. 2017 yılında bütçe fazlasının GSYH’a oranı %1,2 ile rekor kırarken 2012 yılındaki büyüme %2,2 olarak açıklandı.

Haftanın son işlem gününe %0,30 artışla 344 puan yükselerek 115.063 puandan başlayan BİST100 endeksi alıcılı seyrini gün boyu korumasına rağmen ABD’den gelen TÜFE rakamının beklentilerin üzerinde olması nedeniyle negatife döndü ve günü %0,1 düşüşle 114.645 puandan kapattı. Böylece haftalık kaybı %1,7 oldu. Dolar endeksi Perşembe günü açıklanan ABD ÜFE verisinin beklentilerden kötü gelmesi sonrası Eylül ayından beri gördüğü en düşük seviyeye gerilemişti. TÜFE verisinin beklentileri karşılamasına rağmen dolar endeksinde yükseliş görülmüyor. TCMB tarafından açıklanan cari açık verilerine göre Kasım ayında cari açık beklentilerin yine üzerinde gelerek 4,20 milyar dolar oldu. Böylece 12 aylık cari açığımız 43,75 milyar dolar kaydedildi. Mehmet Şimşek Halkbank’a bir ceza gelmesi durumunda bu cezanın Halkbank tarafından ödeneceğini, Hazine’nin bu durum için borçlanmayacağını açıkladı.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

8,1x olan MSCI Türkiye F/K18T çarpanı 13,1x olan MSCI EM F/K18T çarpanına göre %38 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %19 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2018 yılı için satış, FAVÖK, net kar ve temettü büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerin hafif altında olmasına rağmen 2019 yılında EM ortalamasından daha iyi performans göstermesi beklenmektedir. TCMB’nin 2018 yılında FED’in atacağı adımlar ve enflasyon görünümüne göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. Bloomberg konsensüs verisine göre 2018 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin %11,83 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. Aynı şekilde Dolar/TL’nin 2018’de ortalama 3,99 seviyelerinde seyredeceği, 2018 sonunda ise 4,04 seviyesinde dengelenmesi beklenmektedir.

Bizim Menkul Değerler haftalık bülteni için tıklayın.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.