Önümüzdeki 100 yıl için, 75 günümüz var

Kerem Alkin – 27.01.2017

ABD ile Sovyetler Birliği’nin başı çektiği ‘Soğuk Savaş’ dönemi bittiğinde, dünya ekonomisinin büyük bir yükten kurtulduğu ve küresel ölçekte önemli bir sıçrama yaşanacağı umut edilmişti. Aradan geçen 25 yıl, dünya ekonomisine, daha fazla çevre kirlenmesi, önü alınamamış bir yoksulluk, işsizlik ve tüm bu sosyo-ekonomik tablodan beslenen bir ‘küresel terör’ belası olarak döndü. Geriye dönüp baktığımızda, ülkelerin ve uluslararası toplumun en fazla sıkıştığı, en fazla çaresiz kaldığı nokta; işlemeyen ‘bürokrasi’ nedeniyle, dağ gibi biriken sorunların sebep olduğu çözümsüzlük yumağı olarak ifade edilebilir. Birleşmiş Milletler, NATO, IMF, Dünya Bankası veya OECD; uluslararası kurumların tümünde bir kokuşmuşluk, ideallerden uzaklaşmışlık, sorunların esas kaynağını görmemezlikten gelmeye yönelik bir akıl tutulması gözleniyor.

Dünya ekonomisinin, kendini bu derece karamsar bir tablonun içinde bulmasında, gelişmiş ülkelerin pek çoğunda gözlenen ‘liderlik’ eksikliğine bağlı olarak, cesaret gerektiren kararların alınamamış olmasının etkisi büyük. Siyasal sistemlerde derinleşen ‘çürümüşlük’ ile birlikte, bürokrasinin ‘zihniyet çöküşü’nü acıyla seyrediyoruz. Önde gelen ülkelerin tümü, ciddi siyasi model değişikliği ve bunun bürokraside tetikleyeceği tarihi bir ‘zihniyet’ değişikliği ile, önümüzdeki dönem ‘basıncı’ artacak olan küresel meselelere yönelik olarak, yoğun bir hazırlık içindeler. TBMM’de kabul edilen yeni Anayasa değişikliğinin Türkiye’ye sağlayacağı tarihi fırsat ve ‘zihniyet’ değişikliğini ısrarla halkımıza izah etmek üzere, önümüzde çok değerli bir 75 gün var.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin