Ons Altın Analizi – (11 Ekim 2017)

Muammer Demir – 09.10.2017

ABD’de Cuma günü açıklanan 26 Eylül-3 Ekim 2017 haftasını kapsayan CFTC raporunu incelediğimizde, ons altının vadeli işlem sözleşmesinde, ticari olmayan uzun pozisyonlar aktif kontrat sayısının 15.959 kontrat azalış ile 287.296 kontrata gerilediği görülmekte. Ticari olmayan kısa pozisyonlar aktif kontrat sayısının 7.220 kontrat azalış ile 83.441 kontrata gerilediği gözüküyor. Ticari olmayan net pozisyonların 8.739 kontrat azalış ile 203.855 kontrata gerilediği görülüyor. (Grafikte ticari olmayan ons altın vadeli işlem sözleşmesi net pozisyonları ve ons altın hareketlerini haftalık bazda görmekteyiz.)  FED’in 19-20 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanakları öncesinde, ons Altın’ın hafta başından itibaren yaklaşık yüzde 1 seviyesinin biraz üzerinde değer kazandığı görülüyor. FOMC tutanakları öncesinde Dolar endeksinde yaşanan gerileme sonrasında ons Altın’da da yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme Altın’da yükselişleri destekler nitelikte. Son dönemde, ABD verilerinin birçoğunda yaşanan iyileşme belirtisi, Kuzey Kore’ye yönelik endişelerin zayıflaması, Fed’in Ekim ayında bilanço normalleşme sürecine başlayacak olması, Fed’in 2017 yılı içerisinde bir faiz artırımına gitme ihtimalinde yaşanan artış ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni vergi reformunun Altın fiyatlamaları üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıktığı görülüyor.  Yandaki grafikte ABD on yıllık reel tahvil getirisi (enflasyondan arındırılmış) ile Altın’ın fiyat hareketleri görülmekte. Diğer taraftan, Altın Gümüş rasyosuna bakıldığında son dönemde düşen trendin direncini test ettiği gözüküyor. (Alttaki grafikte paylaşılmıştır.)

Teknik Analiz

FOMC tutanakları öncesinde, Ons Altın’ın 100 günlük hareketli ortalaması olan 1274 seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam ettiği görülüyor. Yukarı yönlü potansiyelin korunması için 1295 seviyesi üzerinde kapanışların görülmesi gerekiyor. Böyle bir durumda 1305’e doğru hareketler takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1280-1274 bölgesi destek seviyeleri olarak izlenebilir.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin