OECD: Türkiye 2010’da yüzde 8.2 büyüyecek

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Ekonomik Görünüm Raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 8.2, 2011’de yüzde 5.3 ve 2012’de ise ise yüzde 5.4 büyüyeceği tahmini yapıldı.

OECD’nin yılda iki kere yayımlanan raporunun Türkiye bölümünde, 2009 yılının ikinci çeyreğinde başlayan toparlanmanın, 2010 yılı süresince de güçlü olmaya devam edeceği belirtilerek, gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) artış oranlarının bu yıl yüzde 8’i, 2011’de ise yüzde 5’i aşmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda büyüme karşısındaki risklere de dikkat çekilerek, Türkiye’nin iş döngüsünün, dış çevre ve ihracat performansı konusunda çok yüksek hassasiyet taşıdığı, bu konularda da riskler bulunduğu belirtildi.

Rekabet edebilirlik ve istihdamın toparlanması durumunda, yatırım ve büyümenin daha da güçlü olacağına değinilen raporda, buna karşılık makroekonomik belirsizliklerin artmasının ya da uluslararası rekabet edebilirliğin duraksamasının ekonomik genişlemeyi zayıflatabileceği üzerinde duruldu.

Yetkililerin, para ve mali politikaların aşama aşama sıkılaşacağını belirttiği, Orta Vadeli Ekonomik Programın da Ekim ayında açıklandığı ifade edilen raporda, devam eden yapısal reformların verimliliği ve istihdam artışının, daha dengeli ve sürdürülebilir büyümenin devamına yardımcı olacağı belirtildi.

Raporda, GSYİH büyümesinin iç ve dış talebin etkisiyle bu yılın ilk yarısında çok güçlü olduğu vurgulanarak, birtakım göstergelerin yılın ikinci yarısında da iç talebin sağlıklı olmayı sürdüreceğini gösterdiği kaydedildi. Buna karşılık, ihracat ve sanayi üretiminde yavaşlama yaşanabileceğini işaret edildi.

EKONOMİK TAHMİNLER

OECD’nin tahminlerine göre Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 8.2, gelecek yıl yüzde 5.3 ve 2012 yılında ise yüzde 5.4 büyüme kaydedecek.

2012 yılına kadar Türkiye’nin cari işlemler açığının artacağı tahminine yer verilen raporda, Türkiye’nin cari işlemler açığının GSYH’ya oranının bu yıl  yüzde 5.1, gelecek yıl yüzde 5.7 ve 2012 yılında da yüzde 6.3 olmasının beklendiği kaydedildi.

Rapora göre, işsizlik oranı da bu yıl yüzde 12, gelecek yıl yüzde 11.7 ve 2012 yılında ise yüzde 11 olacak.

OECD tahminlerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi ise bu yıl yüzde 8.5, gelecek yıl yüzde 6.9 ve 2012 yılında ise yüzde 6.4’e inecek.

Hürriyet

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir