Normalleşme hızla ekonomiye yansıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dün gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 2.5 puanlık faiz indirim kararı çıktı. Böylece, temel para politikası faiz oranı yüzde 14’e düşürüldü. Bu durumda, TCMB’nin aralık ayı toplantısından 0,5 veya 1 puanlık bir faiz indirimi kararı daha çıkarsa, çarşamba günkü yazımızda belirttiğimiz gibi, yılı para politikası faiz oranında yüzde 13,5 ile 13 arası bir noktada tamamlayacağız. Ancak, bu öngörüyü hiç şüphesiz, henüz kasım ayı enflasyon oranını görmeden yapıyoruz. Kasım ayı enflasyonunun da olumlu yönde şaşırtması halinde, TCMB aralık ayında ‘önden yüklemeli’ önemli bir adım daha atabilir.

İlginçtir, Türkiye ekonomisi konusundaki tahminlerinde, bilhassa belirsizliklerin arttığı dönemlerde yalpalayan, aşırı kötümser bir çizgiye sürüklenen, hatta kötümserlik boyutunda ciddi ciddi saçmalayan uluslararası finans uzmanları ve yabancı ekonomistler, bu defa, TCMB’nin dünkü PPK toplantısından çıkan karara yönelik tahminlerinde yerli ekonomistlerden daha başarılı oldular. Bu nedenle, yabancı ekonomistlerin beklentileri zaten bu yönde bir karar çıkması noktasında yoğunlaştığından, piyasa TCMB’nin 2,5 puanlık faiz indirim kararını doğru ve alkışlayıcı bir şekilde fiyatlandırdı. 16 Mayıs 2019’da yüzde 26’yı aşmış olan 2 yıl vadeli tahvil faiz oranı da, TCMB’nin son kararı ile, yarı yarıya gerileyerek, yüzde 13.30’un altını zorluyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin