Normalleşelim derken, ekonomiyi mayınlayacağız

Pazartesi gecesi Sağlık Bakanlığı 9.800 küsur yeni Covid-19 vakasıyla yılın rekoruna adım adım yaklaştığımızı ilan ederken, Sevgili Başkanım da “kontrollü normalleşme” müjdesi veriyordu. Bu kararın hiç bir tıbbi gerekçesi olmadığı gibi, uygulanması da gayri-mümkün. Dünyada vakaların yeniden artışa geçtiği, AB’nin aşı pasaportu uygulaması ile sınır-ötesi turizme yeni bir Demir Perde diktiği bu günlerde, vaka sayılarını artıracak bu bilim dışı karar ekonomiye ağır zarar verecek. Peki, Sevgili Başkanım bu kararı niye aldı?

Normalleşmenin detayları oldukça komik. İller risk derecelerine göre tasnif edilmiş, ama düşük riskli illerle çok yüksek riskli iller arasında seyahat kısıtlaması yok. AKP’nin süper-bulaştırıcı kongrelerine de kısıtlama yok. Odin Aşkı’na biri bana anlatsın, sokağa çıkma yasaklarını iki günden bir güne indirerek nasıl bir ekonomik yarar sağlanacak, ya da vakaların artması engellenecek? En kötüsü hergün aşı gelecek deniyor da, ses var görüntü yok.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN