‘Normalizasyon’ sinyali güçleniyor

Ekonomi alanında alınan tedbirlerin etkisi zaman alır. Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yılın temmuz ayı sonundan ağustos ayı ortasına kadarki zaman diliminde ‘döviz kuru’ operasyonuyla açıktan bir ‘ekonomik saldırı’yla karşı karşıya kalınca, TL’nin sert değer yitirmesinin, yeni devalüasyonun enflasyona geçişkenliğinin (pass-through effect) etkisi de katmerli oldu. Bu nedenle, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın liderliğinde, ekonomi yönetimi ‘neo-liberal’ anlayışının unutturduğu ‘direkt kontrol politikaları’nı devreye alarak, geçtiğimiz sonbahardan bu yana bir dizi tedbir ve düzenlemeyi ardı ardına hayata geçirdiler.

Amaç, kurlardaki aşırı oynaklığı durdurmak ve ekonomide bozulma eğilimi gösteren ‘fiyatlandırma alışkanlıkları’nı normalleştirmekti. Ekonomi alanında, bu tür tedbirlerin 3 ile 6 ay arasındaki uygulama sürecinin etkileri, literatürde de gözleneceği üzere, 2 katı bir süre geçtikten sonra, yani ilk etapta, en erken 6 ay, sonrasında 9 ay; ama, en etkili şekilde 12 ay sonra hissedilir. Bu nedenle, 2019 yaz aylarına gelen ‘9. ayda, enflasyonda ‘yapışkanlık etkisi’nin zayıflama emarelerini görmeye başladık. Eş zamanlı, reel kesim güven endeksi ve genel manada ekonomik güven endeksindeki toparlanma da ‘9. ayda daha kuvvetli hissedilen ‘normalizasyon’ sürecini teyit ediyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin